Lübnan’daki Beyrut Amerikan Üniversitesi'nden araştırmacılar, sosyal medyadaki yemek fotoğraflarına bakmanın bile “sorunlu” olabileceğini, çünkü bu fotoğrafların insanların beslenme tercihlerini etkilediği ve kalorili seçeneklere yönelme olasılıklarını artırdığı konusunda uyardı.

Altmış üç gönüllüden 15 dakika boyunca Instagram'da hamburger, cips ve peynirli pizza fotoğraflarına bakmaları istendi. Daha sonra 18-24 yaş arasındaki katılımcılara iştahları ve ruh halleri hakkında sorular soruldu.

Sonuçlar, abur cubur resimlerini gördükten sonra hayvan, seyahat ve doğa resimlerine bakmalarına göre daha acıktıklarını gösterdi. Ayrıca tuzlu ve yağlı yiyeceklere karşı daha güçlü bir özlemleri vardı.

Gönüllülerden ayrıca pizza ve salata gibi seçeneklerin yer aldığı sanal bir tepsiden yemek seçmeleri de istendi.

Bazıları #foodporn hashtag'i altında yayınlanan ağız sulandıran yemek resimlerini gördükten sonra, daha sağlıksız seçeneklere yönelme olasılıkları arttı.

Appetite dergisinde yayınlanan çalışma için araştırmacılar, bulgularının "görsel açlık"la, yani sadece yiyecek resimlerine bakmakla tetiklenen davranış değişiklikleri ve beyin tepkileriyle ilgili olduğunu söyledi.