İngiltere’deki uzmanlar, gençlerin sosyal medyada ne kadar çok zaman geçirirse bu alışkanlıkları edinme olasılıklarının da o kadar yüksek olduğunu keşfetti.

Bu özellikle yüksek kullanım düzeylerinde belirgindi; günde yedi saatten fazla sosyal medya kullananların elektronik sigara kullanma olasılığı, kullanmayanlara göre neredeyse dört kat, sigara içme olasılığı ise sekiz kat daha fazlaydı.

Thorax dergisinde yayınlanan çalışma, Birleşik Krallık'ta 10 ila 25 yaşları arasındaki 10.808 gencin verilerini içeriyordu.

Analiz, sosyal medyayı kullanmayanların yüzde 0,8'inin elektronik sigara kullandığını, günde bir ila üç saat kullananlar arasında bu oranın yüzde 2,4'e yükseldiğini ortaya çıkardı.

Bu oran, sosyal medyayı günde dört ila altı saat kullananlarda yüzde 3,8'e, sosyal medyayı günde yedi saatten fazla kullananlarda ise yüzde 4'e yükseldi.

Bu arada, sigara içmek konusunda, sosyal medyayı kullanmadığını söyleyenlerin yüzde 2'si halihazırda sigara içtiğini belirtirken, sosyal medyayı günde bir ila üç saat kullananların oranı yüzde 9,2 oldu.

Bu oran, sosyal medyayı günde dört ila altı saat kullanan sigara içen kişilerde yüzde 12,2'ye, hafta içi günde yedi veya daha fazla saat harcayanlarda ise yüzde 15,7'ye yükseldi.

"SOSYAL MEDYA TEŞVİK EDİYOR"

Aralarında Imperial College London Halk Sağlığı Okulu'nun da bulunduğu araştırmacılar, "e-sigara şirketlerinin ürünlerini pazarlamak için sosyal medyayı kullandığına dair ikna edici kanıtlar" bulunduğunu söyledi.

Bilim insanları, "Sosyal medya, hem doğrudan, hedefli reklamlar hem de tütün endüstrisi tarafından ücretli etkileyicilerin kullanılması yoluyla sigara içmeyi ve e-sigara kullanımını teşvik ediyor olabilir." diye ekledi.

Bu hafta başında yapılan başka bir araştırma, çocukların elektronik sigara pazarlamasına maruz kalma oranının tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu ve gençlerin ezici bir şekilde meyve ve tatlı aromalı elektronik sigaraları tercih ettiğini göstermesinin ardından geldi.

Action on Smoking and Health'in (Ash) yıllık anket sonuçları, Büyük Britanya'daki çocukların mağazalarda ve TikTok ve YouTube gibi sosyal medya siteleri de dahil olmak üzere e-sigara pazarlamasından giderek daha fazla haberdar olduklarını ortaya çıkardı.

Yaşları 11 ile 17 arasında değişen 2.587 çocukla yapılan 2024 anketi, şu anda yüzde 7,6'nın elektronik sigara kullandığını ortaya çıkardı; bu oran geçen yılla aynı, ancak 2017'deki yüzde 2,8 ve 2013'teki yüzde 0,8'den daha yüksek.