İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkesinin İsrail'e düzenlediği saldırıyı sınırlı tuttuğunu söyledi. 

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Reisi, başkent Tahran'da "Ordu Günü" kutlamaları töreninde yaptığı konuşmada İsrail'e saldırıyı değerlendirdi. Reisi, "Gerçek Vaat operasyonu, İsrail'in heybetini yıkmıştır. Operasyon sınırlı tutuldu. Eğer daha güçlü saldırı düzenlenmiş olsaydı İsrail'den eser kalmayacaktı" dedi. 

Cumhurbaşkanı Reisi, İsrail'in istihbarat, güvenlik ve askeri alanda stratejik bir yenilgiye uğradığını kaydetti. 

'İSRAİL KARARINI VERDİ'

Bu arada İsrail ordusunun, İran'ın 13 Nisan'da kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle başlattığı saldırılarına misilleme konusunda "zamanlamaya değil türüne" karar verdiği bildirildi. 

The Jerusalem Post'un kaynaklara dayandırdığı haberine göre İsrail ordusu Tahran'a karşı saldırının türü konusunda hazırlıklarını tamamladı. 

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin yaptığı açıklamada, 22 ila 30 Nisan arasında kutlanan Hamursuz Bayramı boyunca "vatandaşların normal yaşam sürmesini sağlayacağız" ifadelerini kullanması, misillemenin zamanlamasının çok yakın olmadığı şeklinde değerlendiriliyor. 

Bu arada, haberde misillemenin türüne dair detay yer almadı. Ancak İsrail ordusu, 15 Nisan'da misilleme konusunda Savaş Kabinesi'ne birden fazla seçenek sunmuştu. 

Bunlar arasında "ölçülü saldırı" olarak isimlendirilen "İran'a fiziki bir füze ya da hava saldırısındansa siber saldırı düzenlenmesi" seçeneği öne çıkmıştı. "Orta şiddette saldırı" olarak, siber saldırının yanı sıra bir askeri üs ya da tesise saldırılması opsiyonu değerlendirilmişti.

"Kapsamlı saldırı" olarak ise siber saldırının yanı sıra İran genelinde askeri üs ve tesislerin de yer aldığı birden fazla stratejik noktaya saldırılar düzenlenmesi seçeneği masaya yatırılmıştı. 

Öte yandan, son dönemde Lübnan sınırındaki saldırılarını ve faaliyetlerini artırdığı dikkati çeken İsrail'in misillemesinin İran'ın yanında Hizbullah'a karşı yapılması değerlendiriliyor.