Şanlıurfa'da Organize Sanayi Bölgesi'de bulunan Özak Tekstil işçileri bağlı oldukları sendikayı değiştirmek istedikleri için fabrika yönetimi tarafından tehdit ve mobinge uğradıkları ve bir arkadaşlarının işten çıkarıldığı gerekçesiyle 16 gündür direnişini sürdürüyor. 

Özak Tekstil'in bulunduğu OSB'ye girişleri, Jandarma tarafından TOMA ile tazyikli su kullanılarak engellenen protesto eylemine katılan işçilerin dün Topçu Meydanı'nda düzenlediği basın açıklamasına polis müdahale etti. Bu müdahale sırasında, BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen dahil olmak üzere 106 kişi gözaltına alındı.

Dün akşam saatlerinde, gözaltına alınan 106 kişiden 98'i serbest bırakıldı. Ancak, 4 işçi ve 4 sendikacı gece boyunca gözaltında tutuldu.

Gözaltı sırasında EMEP Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca ile polis arasında tartışmalar yaşandı. Karaca, gözaltı eyleminin yasal olmadığını belirterek tepkisini dile getirdi. Aralarında BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen’in de bulunduğu 4 sendikacı ile, 4 işçinin ise bu gün adliyeye çıkarılacağı bildirildi.

MÜCADELEYE DEVAM EDECEKLER

Bu arada gözaltılar sonrası bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapan Özak Tekstil işçileri, haklarını alıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

BİRTEK-SEN tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, müdahalelerle sendikal faaliyetlerin engellenmesi suçu işlenmesinin yanı sıra, Anayasa'nın 'Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı' başlıklı 34. maddesine göre 'Herkes önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir' maddesinde açıkça belirtilen toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının da engellendiği ifade edildi.

Eylemci işçilere destek veren EMEP Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca ise “Bunca baskıya, şiddete rağmen Özak Tekstil işçileri, direnme kararlılıklarını sürdürüyor” dedi.