İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Suriye’deki komutanlarından Razi Musevi, İsrail’in Şam yakınlarına düzenlediği saldırıda öldürüldü.

Musevi’nin İran’ın Şam Büyükelçiliği’nde toplantıda olduğu, eve döndükten sonra binanın İsrail füzeleriyle hedef alındığı belirtildi.

KASIM SÜLEYMANİ'NİN ARKADAŞI

İranlı komutanın Suriye’de "askeri danışman" olarak görev yaptığı ve Irak’ta 2020’de ABD’nin saldırısında öldürülen İranlı general Kasım Süleymani’nin yakın arkadaşlarından olduğu bilgisi verildi.

(Musevi, Kasım Süleymani ile birlikte)

DEVRİM MUHAFIZLARI'NDAN AÇIKLAMA

Musevi'nin öldürülmesinin basına yansımasının hemen ardından bir açıklama yapan İran Devrim Muhafızları, "İsrail'in saldırının bedelini ödeyeceği” ifade edildi.

Devlet televizyonunda yayımlanan açıklamada “Şüphesiz gaspçı ve vahşi Siyonist rejim bu suçun bedelini ödeyecektir” denildi.

İRAN CUMHURBAŞKANI: BEDELİNİ ÖDEYECEKLER

İsrail Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi de saldırıyı “İsrail’in zayıflığı” olarak tanımladı ve “Bu eylem, Siyonist rejimin bölgedeki haya kırıklığının bir işaretidir. Bunun bedelini kesinlikle ödeyecekler” dedi.

Filistin İslami Cihat Örgütü de öldürülen Musevi’nin “Filistin halkını ve davasını desteklemekte hayati bir rol oynadığı” söyledi ve saldırıyı “korkakça” olarak niteledi.

İSRAİL ORDUSU YORUM YAPMADI

İsrail Ordusu Sözcüsü Daniel Hagari “Ortadoğu’daki bu ve buna benzer haberlerle ilgili yorum yapmayacağım” dedi ve ekledi:

“Ordunun görevinin İsrail’in güvenlik çıkarlarını korumak olduğu açıktır.”

İSRAİL'İN SURİYE'DEKİ SALDIRILARI

İsrail, Tahran’ın etkisinin arttığı Suriye’de İran bağlantılı olarak tanımladığı hedeflere uzun süredir saldırılar gerçekleştiriyor. Devrim Muhafızları Ordusu, 12 Aralık'ta da Suriye’de Muhammed Ali Atayi Şurçe ve Penah Takizade adlı iki ordu mensubunun İsrail saldırısında öldürüldüğünü duyurmuştu.