İstanbul’da kiralardaki artış hız kesmeden sürüyor. CHP eski Genel Sekreteri Gürsel Tekin, kiraların nispeten daha düşük olmasının beklenebileceği İstanbul’un 23 ilçesinde, 100 metrekarelik bir evi kiralamak için ne kadar ödenmesi gerektiğini paylaştı.

ASGARİ ÜCRET YETMİYOR

Verilere göre İstanbul’un ‘çevre’ ilçelerinde bile kiralar, asgari ücreti aşarken iki ilçede daha 20 bin liranın üzerine çıktı. Eyüpsultan’da 100 metrekarelik bir konutun aylık kirası 20 bin 700 liraya ulaşırken Başakşehir’de ise 20 bin 17 liraya yükseldi. İstanbul’un 8 ilçesinde asgari ücretlilerin maaşı, kiralarını ödemeye bile yetmiyor. Eyüpsultan ve Başakşehir’in yanı sıra; Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Ümraniye, Tuzla, Beylikdüzü ve Çekmeköy’de kiralar, 17 bin 2 liralık net asgari ücretin üzerinde bulunuyor.

Tekin’in paylaştığı verilerde Kadıköy, Şişli ve Beşiktaş gibi kiraların yüksek seviyelerde bulunduğu ilçeler bulunmuyor.  İstanbul’daki barınma sorununa dikkat çeken Gürsel Tekin, “Son 2 yılda İstanbul’da kira bedeli yüzde 304 arttı. Türkiye’de geliri böyle artan kimse yok” ifadelerini kullandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre barınma sorunun derinleştiği 2023’te 252 bin İstanbullu, çareyi göç etmekte bulmuştu.