Kültür, sanat ve hafıza sergileriyle İstanbul’a ayna tutmak üzere Mecidiyeköy meydanında yerini alan Mecidiyeköy Sanat, bir süredir "Suyun Hafızası İstanbul Tarihi Su Yolları" fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Yüzyıllar boyunca farklı mimari anlayışların bir araya geldiği İstanbul'da ortaya çıkan suyun hafızası, fotoğraflar aracılığıyla günümüzde yeniden hayat buluyor. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinin senteziyle ortaya çıkmış bir su medeniyetinin unsuru olan tarihi su yapılarının fotoğraflarından oluşan sergi İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi), İBB Miras ve İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) işbirliğiyle hazırlandı.

EN NADİDE ESERLER

Sergi, İSKİ ve İFSAK işbirliğiyle 2019'da başlatılan projenin hedeflerinden biri olarak gerçekleştiriliyor. Proje sürecinde, tarihi su yollarının en nadide eserleri olan kemerler, bentler, galeriler, teraziler, maksemler, çökeltme havuzları, sarnıçlar ve çeşmeler İFSAK amatör sanatçıları tarafından fotoğraflandı. Fotoğrafçıların dört yıl ve dört mevsim boyunca çektiği 10 bine yakın fotoğraf arasından seçilen 3 bin 450 fotoğraf proje kapsamına dahil edildi.

İstanbul'daki tarihi su yapılarına ait fotoğrafların yer aldığı proje, İSKİ'nin bakım ve restorasyonlarını özenle gerçekleştirdiği yapıların tanınırlığını artırmanın yanında, suyla sanat arasındaki bağları güçlendirmeyi de amaçlıyor.

Serginin yanı sıra bir fotoğraf kitabının basımını da içeren proje, ilerleyen dönemde İstanbul'da suyun tarihine ışık tutacak "Suyun Hafızası" başlığıyla düzenlenecek farklı etkinliklerin de öncüsü olacak.

Sergi 12 Ocak tarihine kadar gezilebilecek.