İtalya'da görev yapan hakemler gergin günler yaşıyor. Haftalardır verdikleri birçok kararın tartışılmasının ardından, kimliğini açıklamak istemeyen ve halen aktif olan bir Serie A hakeminin açıklamaları gündeme oturdu..

'Italia 1' kanalının programı olan 'Le Iene'e konuşan 'gizemli hakem', oyunu sevdiği için ve bu durum birçok kişinin kariyerine zarar verdiği için konuşma kararı aldığını söyledi. Özellikle VAR kararlarıyla ligin manipüle edildiğini iddia eden hakem, bu sezon 'sahada ve VAR'da açıklanamaz hatalar olduğunu' kabul etti:

Elinizde bu kadar net görüntüler varsa ve bunları tekrar izleme imkanınız varsa, hatayı nasıl fark etmezsiniz? Bologna'nın Juve'ye karşı kaçırdığı penaltı, Pulisic'in Genoa-Milan maçındaki elle oynaması, Bastoni'nin Inter-Verona maçındaki belirleyici golden önceki faulü. Tüm bu durumlarda, açıklanamaz bir şekilde, saha içi hakemi ve VAR odası çok net görüntüler karşısında yanlış karar verdi.

İtalya'daki sisteme göre, hakemlerin puanlamaları, kariyerleriyle doğrudan orantılı. Ama işin içine 'politika' dinamiği girince işlerin değiştiğini söyleyen hakem, sözlerine şu şekilde devam etti:

Hakemlerin değerlendirmeleri, kariyerlerinin nasıl ilerleyeceğini belirliyor. Ancak dinamiklere, diyelim ki 'politikaya' bağlıysa, şampiyonlukları bozma riski vardır. Birçoğumuz hakemlerin değerlendirmelerinin, notlarının, terfilerinin ve küme düşmelerinin sadece performanslarına bağlı olmaması gerektiğini düşünüyoruz.

VAR sisteminin de şüpheleri giderme konusunda eksikleri olduğunu söyleyen ismini vermek istemeyen hakem, bazı hakemlerin korunduğuna dair iddiada bulundu:

Bazen bir kararı gerekçelendirmek için seçilen görüntüler bizi ikna bile etmiyor. Bazı hakemlerin korunduğuna dair bir his var. Gerçek şu ki, haksızlığa uğradıklarına inanan herkes kendilerini hakemlik dünyasında belli bir grubu destekleyen ve üst düzey pozisyonları işgal eden gruba yakın görmüyor.

VAR HAKKINDAKİ ŞÜPHELER

Teknoloji sayesinde kesin olan ofsayt konusunda bile şüpheler olduğuna dikkat çeken hakem, şöyle konuştu:

 "Son Juve-Roma maçına gidelim. Golü atan Rabiot'nun pozisyonunu seçmek için VAR, asisti yapan Vlahovic'in topa dokunduğu ilk anın görüntüsünü tercih etti ve çizgiyi orada çektiler. Ancak dikkat ederseniz, ilk temastan sonra Vlahovic bir hareket yapıyor ve top ancak o son pozisyonda ayağını terk ediyor. İlk temas ile bu an arasındaki zaman boşluğu ofsaytın belirlenmesi için tüm senaryoyu değiştiriyor"

HAKEMLER BİRLİĞİ TEPKİ GÖSTERDİ

İtalyan Hakemler Birliği, "herhangi bir somut dayanağı olmadığını" düşündüğü isimsiz suçlamaları "kabul edilemez" olarak tanımlayarak tepki gösterdi.

Başkan Carlo Pacifici şunları söyledi:

Eğer birisi yüzü kapalı ve sesi değiştirilmiş bir kişinin ifadeleri hakkında somut unsurlara sahip olduğuna inanıyorsa, ortaya çıksın ve kanıtları getirsin.

Bu açıklamalar, İtalya'daki futbol taraftarları arasında ve tüm spor medyasında büyük bir tartışmaya neden oldu. Serie A'da şüphe yaratan bir sonraki hakemlik vakası öncesinde "gizemli hakemin" sözlerini ve suçlamalarını hatırlamak kaçınılmaz olacak.