Rusya'nın Ukrayna saldırılarına müdahale ile ilgili tartışmalar devam ederken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un tutumu İtalyan siyasetçinin hedefi oldu. İtalyan senatosu üyesi Roberto Menia'nın, Macron'u 'kadınsı' olarak tanımlaması dikkat çekti.

Geçen ay Macron, Ukrayna'ya asker gönderme ihtimalini göz ardı etmeyi reddettiğini ve Batı'nın Ukrayna'daki kara operasyonlarının bir noktada gerekli olabileceğini söylemişti.

Macron'un bu ifadeleri, kendisini Batı Avrupa'nın Putin'e karşı duran diktatörü olarak konumlandırmaya çalıştığının ileri sürüldüğü yorumları artırmıştı. Hatta Macron'un resmi fotoğrafçısı Sazig de la Moissonniere tarafından bu hafta yayınlanan fotoğraflarda, Fransız liderinin boks salonunda kum torbasına vururken görülmesi Putin'e karşı bir gözdağı olarak yorumlandı.

Macron'un boks eldivenli fotoğrafları; daha önce Judo'da rakibini yenerken, buz hokeyi oynarken veya üstsüz ata binerken çekilmiş fotoğraflarını yayınlayan Rusya Devlet Başkanı Putin'in güç gösterme çabalarına benzetildi.

Fotoğraflar sosyal medyada ve uluslararası basında yankı uyandırırken İtalyan bir siyasetçinin yorumları olay oldu.

İtalyan senatosu üyesi Roberto Menia, Macron'un NATO'nun Ukrayna'ya asker göndermesine ilişkin önerisinin tartışıldığı sırada herkesi şoke eden bir yorumda bulundu.


Roberto Menia

Menia; barışın, askeri müdahaleden bahsedilirken ya da oldukça kadınsı olan birinin kaslarını sergilerken konuşulamayacağını söyledi.

Menia'nın sözleri senatoda tepkiyle karşılandı. İtalya'nın eski Başbakanı ve Liberal Italia Viva partisinin lideri Matteo Renzi şunları söyledi: "İtalya'nın Fransa ve Almanya ile görüşmelerde söyleyecek çok şeyi olduğunu düşünüyorum, ama bunu parlamento salonuna gelip Fransa Cumhurbaşkanı'nı 'kadınsı' olarak tanımlamayan birinin nezaketiyle yapıyorum."