Uzmanlar, daha iyi uyumanızı sağladığı kanıtlanmış tek egzersiz çeşidini direnç egzersizleri olarak açıkladı.

Uyku terapisinde uzman fizyolog Dr. Nerina Ramlakhan'a göre ağırlık, vücut ağırlığı veya direnç bantları kullanılarak yapılan direnç antrenmanı uykunuzu iyileştirmenin en iyi yoludur.

Dr. Ramlakhan, Stylist'e, direnç egzersizlerinin uykuyu artırıcı faydalarının; koşu ve HIIT gibi kardiyo egzersizlerine kıyasla kaslarınızın sizi uykulu hale getiren adenozin adlı hormonu daha fazla üretmesinde yattığını söyledi.

Ulusal Yaşlanma Konseyi'ne göre yetersiz uyuyanların genel olarak yaşam kalitesi daha düşük ve diyabet, obezite, kalp hastalığı, kanser ve ölüm riski artıyor.

Yani, uykusuzlukla mücadele eden insanlardan biriyseniz, rutininize biraz şınav, deadlift veya kablo çekme hareketlerini karıştırmak büyük fark yaratabilir.

UYKU KALİTELERİ ARTTI

Dr. Ramlakhan'ın açıklaması, Amerikan Kalp Derneği'nin 2022'de 386 Amerikalı üzerinde yaptığı bir araştırmaya dayanıyor.

Araştırmaya göre direnç antrenmanı yapan kişiler, hiç egzersiz yapmayanlara göre gecede 40 dakika, yalnızca kardiyo yapanlara göre ise 17 dakika daha fazla uyudu.

Ayrıca uyku kalitelerinin daha iyi olduğunu ve uyandıklarında kendilerini daha dinlenmiş hissettiklerini bildirdiler.

Çalışmanın yazarı ve Iowa Eyalet Üniversitesi'nde kinesiyoloji alanında yardımcı doçent olan Profesör Angelique Brellenthin, CNN'e, gece boyunca vücudumuzun gün boyunca yaşadığı stresten kaynaklanan hasarı onardığının düşünüldüğünü söyledi.

Dr. Ramlakhan, kaslar daha fazla yorulduğunda adenozin gibi daha fazla kimyasal salgılamalarının mümkün olduğunu söyledi. Bu kimyasallar vücudunuza daha uzun ve daha derin uyumasını söyler, böylece vücudunuzun kas dokusunu onarmak için daha fazla zamanı olur.

Uzman isim, günde sadece bir saatlik hafif direnç egzersizlerinin uykuya fayda sağlamak için yeterli olduğunu söylüyor.