Karkamış Antik Kenti'nde, İtalya'nın Bolonya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nicolo Marchetti'nin başkanlığında, İstanbul Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hasan Peker'in başkan yardımcılığında Türk-İtalyan işbirliğinde yürütülen kazı çalışmaları devam ediyor. 

Kazılar, Karkamış tarihini detaylı şekilde aydınlatacak alanlarda yürütülüyor. 

Antik kentte önceki dönemlerdeki kazılarda Aşağı Saray Alanı'nın doğu kısmında Mühür Evi olarak adlandırılan idari yapıda Hitit idaresinin en yüksek görevlilerine ait 100'ün üzerinde baskılı kil mühür bulundu. 

Özellikle kadınların devlet yönetiminde söz sahibi olduğuna işaret eden ve Anadolu'da ilk kez karşılaşıldığı belirtilen, bir çömlek üzerinde boyayla çizilmiş "Kentin İdarecisi, …patu" yazan Anadolu hiyeroglifine de ulaşıldı. 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, eserlerin gün yüzüne çıktığı ve ziyarete açık olan Aşağı Saray Alanı'na çelikten çatı yaptı. 

2 bin metrekare alanı kapsayan çelik çatının yapımı, eserlerin korunması amacıyla dışarıda tamamlandı ve çatı, parçalar halinde antik kente getirilerek monte edildi. 

Kazık çakılmadan yapılan çatının, arkeoloji alanında dünyada sayılı büyüklükteki özgün koruyucu çalışmalardan olduğu belirtildi. 

Koruma altına alınan bölgenin açılışının 6 Temmuz'da yapılması planlanıyor.