Elazığ merkez Kırklar Mahallesi’nde 2020 depremi sonrasında kurulan konteyner kente, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminde evleri ağır hasar alan depremzedeler de yerleştirilmişti. Elazığ Valiliği, 14 Haziran’da konteyner kentteki vatandaşlara 15 gün içerisinde konteynerleri boşaltmaları için tebligat gönderildi. Vatandaşların konteynerlerden çıkartılması kararına konteyner kentte yaşayan vatandaşların yanı sıra CHP de tepki göstererek kararın durdurulmasını talep etmişti.

"YÖNETİM BİR AÇIKLAMA DAHİ YAPMADI"

Boşaltma tebligatı gönderilmeden önce herhangi bilgilendirilmenin yapılmadığını iddia eden konteyner kent sakinlerinden Abdullah Bal, şunları söyledi:

* "Kırklar mahallesinde 5 katlı bir binada oturuyordum. 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerle binam ağır hasar aldı bende 15 gün sonra konteynere geçtim hala Kırklar mahallesi konteyner kentte kalıyorum. Bizim mağduriyetimiz giderilmeden hala mağdur ediliyoruz. ‘15 günde konteynerleri boşaltın’ diyorlar. 15 günde kimse ev bulamaz bizlerde ne yapacağız diye derin derin düşünüyoruz. Bu konuda yönetimde bir bilgilendirme yapmadı konteyner kentte zaten büyük bir yönetim zayıflığı var kimseye ulaşamıyoruz. Yazı valilikten geldiyse onu ciddiye alıyoruz yoksa yönetim çıkıp bize bir açıklama dahi yapmadı.

* Konteyner kentte yaşayanlara geldi bu yazı sadece fark ev sahipleri için bir ayrıcalık yapılmış. Ev sahipleri evleri teslim edilene kadar kalmaya devam edebilirlermiş fakat kiracılar için 15 günde boşaltılması isteniyor. Verilen 15 gün süre  bitiyor. Kara kara bekliyoruz ne olacak diye acaba jandarmayla gelip bizi zorla çıkaracaklar mı yoksa konteynerleri alıp gidecekler mi bilmiyoruz. En azından bir yetkili görsek biz bilgi alacağız ama oda yok yetkili de göremiyoruz buranın yetkilisi bizlerle muhatap olmuyor, en azından biri çıkıp birkaç ay önce söyleseydi ona göre davranırdık Valilik bir anda yazı gönderdi '15 günde çıkın' diye mağduruz ne yapacağımızı bilmiyoruz."

"BURASI GEÇİCİ BARINMA MERKEZİ"

Tepkilere neden olan tahliye kararıyla ilgili konuşan Elazığ Vali Yardımcısı Oltan Bayraktar, yaşlı, hasta ve maddi durumu iyi olmayan vatandaşların konteynerlerde kalacağını söyledi. Tahliye kararlarıyla ilgili algı yaratılmaya çalışıldığını belirten Oltan, şu ifadeleri kullandı:

* "İsminden de anlaşılacağı üzerine burası geçici barınma merkezi. Zaten biz hak sahibi olup da konutu olanları çıkarmıyoruz onlar konutlarını alana kadar  duracaklar. Mağdur durumda olan engelli, yaşlı, hastalık durumu olan, maddi durumu çok zayıf olanlar kalacak.  Ek süre diyorlar ama biz süreyi tanıdık. Ama önceliğimiz konteynerde kalmadığı halde eşyasını koyup gelmeyen, maddi durumu çok iyi olanlar var. Olay medyaya farklı yansıyor sanki mağdur kişileri çıkarılıyormuş gibi bir şey yaratılıyor ama öyle bir şey yok. 

* Biz tamamen Ankara’dan gelen talimat ve gelen yazılara istinaden süreç yürütüyoruz. Bunun da kapsamı belli. Onlara da bunu izah ettik hepsi de bunu biliyor. 2020 depremi sonrasında durumu iyi olmayıp da burada kalanlarda var. Tüm vatandaşlarımız baş tacımız ama amacından çıkıyor. Sonuçta biz devlet adına iş yapıyoruz devletin kurallarına, mevzuatlarına bağlıyız. Biz devlet olarak insani anlamda en ötesinde, çok ilerisinde müsemma gösterdik. Biz devlet olarak bu vatandaşlarımızın mağdur olmaması için uğraşıyoruz ama olay anlatıldığı gibi değil. Kendi evini kiraya verip de orada oturan insan var, geliri yüksek olup da oturan var biz buna nasıl müsamaha gösterelim?"

CHP, DEPREMZEDELERLE GÖRÜŞTÜ

CHP Elazığ İl Başkanı Onur Özkan, Kırklar Mahallesi’ndeki konteyner kentte yaşayan vatandaşlarla bir araya gelerek haklarında Valilik tarafından verilen tahliye talebine tepki gösterdi. Özkan, Elazığ Valisi Ömer Toraman ve vali yardımcıları ile görüşerek mağduriyetin giderilmesi ile ilgili istişarelerde bulunduğunu belirtti. Özkan, şunları söyledi:

* "Vali Bey ve yardımcılarının yapmış olduğu açıklamada doğruluk payı var mı yüzde yüz var. Şu an burada aslında ihtiyaç sahibi olmayıp burayı depo olarak kullanan insanlar var. Geri kalan insanlar hakkında hem biz parti olarak hem şehrin milletvekili olarak Gürsel Bey, sizlerin mağdur olmaması yaz sıcağında veya kış soğuğunda fark etmeksizin sizlerin mağduriyeti giderilmeden buradan çıkarılmamanız için valilikle görüştük. Valilik de bize söz verdi, çalışma yapılacağını söyledi ama biz sizin bu mağduriyetinizin her türlü takibinde olacağız. 

* Yine bundan bir sonuç alındığında da ben gelip size gerekli olan açıklamayı yapacağım. Bizim size söylemek istediğimiz şey şu gerçekten mağdur olan herkesin yanında olacağız. Hem Vali hem de vali yardımcıları bu ayrımı yapacaklardır. Mağdur olan insanların yaz sıcağında dışarıya çıkarılamayacağını söyledik yine biz takipçisi olacağız. Yine pazartesi günü bunun takipçisi olacağız ve gelip sizinle orada konuşacağız dediysek bunun sonunda da yine buraya gelip bilgilendireceğiz."