ABD'nin Florida eyaletinden adı açıklanmayan 52 yaşındaki bir kişi, kronik baş ağrıları için kullandığı ilaçların işe yaramamasının ardından giderek daha fazla endişelenmeye başladı. Baş ağrıları son dört aydır daha sık oluyordu.

Doktora giden adama yapılan taramada beyninde çok sayıda kist ve şişlik olduğu ortaya çıktı ve uzmanlar bunların beyne yumurta bırakan domuz tenyasından kaynaklandığını açıkladı.

"Parazit enfeksiyonu nörosistiserkozu" olarak bilinen durum, domuz tenyasının bir sonucu olarak vücudun bazı kısımları iltihaplandığında ortaya çıkıyor. Doktorlar, parazitin az pişmiş yemek yedikten sonra vücuduna girdiğini ve daha sonra bağırsaktan kan dolaşımı yoluyla beyne geçtiğini tahmin ediyor.

ABD ve İngiltere'de nispeten nadir olmasına rağmen, insanlara nörosistiserkoz farklı yollarla bulaşabiliyor.

Durumun semptomları ve ciddiyeti beyinde kaç kist bulunduğuna bağlı, ancak kafa karışıklığı, dikkat eksikliği, denge sorunları ve beyinde çok fazla sıvı bu durumun bazı önemli belirtileri arasında yer alıyor.

Migrenlerinde değişiklik fark etmeye başlayan hastalar, nörosistiserkoz gibi durumlardan şüpheleniyorlarsa birçok test yaptırmaları gerekiyor.

Vaka çalışmasında ismi açıklanmayan adam yoğun bakım ünitesine kaldırıldı ve beynindeki şişliği azaltmak için ilaç verildi. O zamandan beri kistleri kayboldu ve migrenin şiddeti de eskiye göre azaldı.