Söz konusu açıklama, bu alışkanlık yüzünden tedaviye ihtiyaç duyan 20'li yaşların altındakilerin sayısının sekiz kat arttığı bir dönemde geldi.

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS), doktorların 2020'den bu yana elektronik sigara kaynaklı rahatsızlıklar nedeniyle başvuran her yaştan hasta sayısında yüzde 276'lık bir artış gördüğünü söyledi.

Ancak ergenlik çağındaki veya daha genç yaştakiler arasındaki oranlar aynı dönemde oldukça hızlı bir şekilde yüzde 733 oranında arttı.

"BULGULAR ENDİŞE VERİCİ"

Bilgi Edinme Özgürlüğü yasaları kapsamında açıklanan verilere göre, 2020'de elektronik sigarayla ilgili her 100 başvurunun yalnızca 6'sı gençler olurken, geçen yıl bu sayı her 100 başvuruda 14'e yükseldi.

Sağlık kurumları, sigara içmeyenleri e-sigara içmemeye çağırdıkları ve bakanları satıcılara karşı baskı yapmaya çağırdıkları için bulguları “endişe verici” olarak nitelendirdi.

Sağlık görevlileri geçen yıl e-sigara kullanımından zarar gören 365 hastayı kabul etti; bunların 50'si çocuk ve 11'i beş yaşın altındaydı. Bu, 2020'de hiçbiri okul öncesi olmayan altı çocuktan daha yüksek.

Bu, Galler Halk Sağlığı tarafından yapılan incelemenin ardından elektronik sigara bağımlısı çocuklara nikotin bandı veya sakız verilmesini tavsiye edilmesinden birkaç gün sonra geldi.

DERS BİLE DİNLEYEMİYORLAR

Öğretmenler, öğrencilerin “özlem” ve “titreme” sorunu yaşadıklarını, bu durum onların odaklarını kaybetmeden ve nikotin ihtiyacı duymadan tek bir dersi bile bitiremediklerini bildirdi.

Bu arada Westminster hükümeti, çocukların alışkanlık kazanmasını engellemek amacıyla e-sigara ambalajlarını ve çocukların ilgisini çeken tatları bir süreliğine yasaklayacağını duyurdu.

Londra Queen Mary Üniversitesi'nde pediatrik solunum tıbbı profesörü Jonathan Grigg, “Hastaneye yatışlardaki bu artış, hükümetin çocuklar ve gençler için çekici olacak şekilde tasarlanmış aromalarla elektronik sigarayı herkes için ücretsiz olarak kullanma kararının tamamen öngörülebilir bir sonucudur. Elektronik sigaranın sağlığa çok az olumsuz etkisi olduğu veya hiç olumsuz etkisi olmadığı yönünde feci bir varsayım bulunuyor.” yorumunu yaptı.