Fed Başkanı Jerome Powell, dün yaptığı açıklamalarda, enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürecek kadar kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşıldığından emin olmadıklarını belirterek, gerekmesi halinde para politikasını daha da sıkılaştırmakta tereddüt etmeyeceklerini söyledi.

Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye düşürülmesi sürecinde daha katedilmesi gereken uzun bir yol olduğunu aktaran Powell, üçüncü çeyrekte ekonomik büyümenin oldukça güçlü olduğunu ancak büyümenin gelecek çeyreklerde yavaşlamasını beklediklerini kaydetti.

Powell, daha güçlü büyümenin iş gücü piyasasında dengenin yeniden sağlanmasına ve enflasyonun düşürülmesine yönelik ilerlemeye zarar verebileceği ve bunun da para politikası tepkisi gerektirebileceği riskine karşı dikkatli olduklarını aktardı.

ABD'de açıklanan makroekonomik veriler de iş gücü piyasasının güçlü kaldığına işaret ederken, ABD'de ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 4 Kasım ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 3 bin kişilik düşüşle 217 bine indi. Süregelen işsizlik maaşı başvuru sayısı ise 22 bin kişi artış gösterdi.

BITCOIN, PETROL, ALTIN FİYATLARI


Kripto para birimi Bitcoin, dün 37 bin 972 dolarla son 18 ayın zirvesini test ederken, yeni günde 36 bin 660 dolar seviyesinde bulunuyor.

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,6 değer kazancıyla 80,3 dolardan, altının onsu ise yatay seyirle 1.957 dolardan alıcı buluyor.

ABD VE AVRUPA BORSALARI

New York borsasında dün Dow Jones endeksi yüzde 0,65, S&P 500 endeksi yüzde 0,81 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,94 geriledi. ABD'de endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise karışık seyirle başladı.

Avrupa borsalarında dün yükseliş eğilimi öne çıkarken, bugün İngiltere'de açıklanacak verilerin ekonomideki gidişata ilişkin önemli sinyaller vermesi bekleniyor.

Dün Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0,81, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,74, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,13 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,73 yükseldi. Avrupa'da endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise düşüşle başladı.

ASYA BORSALARI GERİLEDİ


New York borsasındaki satış ağırlıklı seyir yeni günde Asya pay piyasalarında da etkili olurken, Çin ekonomisine yönelik haber akışı yatırımcıların odağında bulunuyor.

Analistler, Çin'de dün açıklanan enflasyon verilerinin ardından hükümetin atacağı olası adımların piyasalarda oynaklığı artırmasının beklendiğini kaydetti.

Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,7, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 1,6 geriledi.

YURT İÇİ PİYASALAR


Yurt içinde, dün dalgalı seyreden Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,25 azalışla 7 bin 841,46 puandan tamamlarken, bugün gözler açıklanacak sanayi üretimi ve işsizlik oranı verilerine çevrildi.

Dolar/TL, dün yatay seyirle günü 28,4652'den tamamlamasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 28,5670 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde işsizlik oranı ve sanayi üretimi, yurt dışında ise İngiltere'de büyüme, dış ticaret dengesi ve sanayi üretimi ile ABD'de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verilerinin yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7 bin 950 ve 8 bin 20 seviyelerinin direnç, 7 bin 800 ve 7 bin 750 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, eylül ayı işsizlik oranı ve sanayi üretimi

10.00 İngiltere, eylül ayı dış ticaret dengesi ve sanayi üretimi

10.00 İngiltere, 3. çeyrek GSYH

18.00 ABD, kasım ayı Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi (AA)