İspanya Milli Takımı Teknik Direktörü Luis de la Fuente, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) çeyrek finalinde Almanya ile yapacakları maçta şartların eşit olduğunu söyledi. 

Tecrübeli teknik adam, EURO 2024 çeyrek finalinde Stuttgart Arena'da ev sahibi Almanya ile yapacakları maç öncesi düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulundu. İki takımın birbirine saygı duyduğunu aktaran De la Fuente, "Onlara karşı duyduğumuz saygının aynısını bize karşı da duyuyorlar. Sahip olduğumuz potansiyeli biliyorum, rakibimizin potansiyelinin de farkındayız. Karşılıklı duyduğumuz bu saygı çerçevesinde eşit şartlarda bir maç oynayacağız. Bu neredeyse bir Avrupa Şampiyonası finali gibi" diye konuştu. 

'İNİSİYATİFİ ELE ALMAK İSTİYORUZ'

Almanya'nın maçlara güçlü başlangıç yaptığını aktaran 63 yaşındaki teknik adam, "Biz de bu başlangıçları aynı şekilde karşılamaya çalışacağız. Biz de ilk andan itibaren inisiyatifi ele almak istiyoruz. En başından itibaren tüm gücümüzü sahaya yansıtacağız. Bu tür karşılaşmalarda daha az hata yapanın maçı kazanma şansının daha yüksek olduğunu biliyoruz." ifadelerini kullandı. 

Luis de la Fuente, Almanya'nın ev sahibi olmasının avantaj sağlamayacağını ileri sürerek, "Bu seviyelerde saha faktörünün çok fazla etkili olduğunu düşünmüyorum. Büyük deneyime sahip oyuncularımız var. Alıştığımız normal bir futbol ortamı olacak. Ayrıca, bu tür faktörlerin yararlı olup olmadığını bilemezsiniz. Bazen bu baskı, ev sahibi takımın aleyhine olabilir çünkü üzerlerinde büyük bir beklenti var. Maça iyi başlamazlarsa seyirci de onları sıkıştırabilir" değerlendirmesinde bulundu. 

'TAKIM OLMAK ÇOK DAHA ÖNEMLİ'

Almanya'nın Jamal Musiala ve Florian Wirtz, İspanya'nın ise Lamine Yamal ve Nico Williams'a sahip olduğunun hatırlatılması üzerine İspanyol teknik adam, şöyle konuştu: "Bence her iki milli takım da bahsedilen oyunculardan çok daha fazlası. Bu oyuncuların Avrupa'nın en yetenekli futbolcularından olduğunu kabul ediyorum. Ancak onlar da diğer oyuncuların desteğine tamamen bağımlı. Bizim dünya çapında çok önemli seviyede başka oyuncularımız var. Takım olarak güçlü olmak istiyoruz. Elbette, bireysel yetenekler özel durumları veya belirli anları belirleyecektir. Bunlar da farkı yaratan şeylerdir ama takım olmak çok daha önemli. Her iki tarafın da bu kadar yetenekli genç oyunculara sahip olması, maçın kalitesini ve heyecanını artırıyor. Bu oyuncular, sadece bireysel yetenekleriyle değil, aynı zamanda takımlarının genel performansına katkılarıyla da öne çıkıyorlar. Bu yüzden, bu tür genç yeteneklerin performansları, hem Almanya hem de İspanya için çok önemli."

'ÇOK BÜYÜK BİR RAKİP OLACAK'

Takım kaptanlarından Dani Carvajal ise Almanya'yı elemek için iyi işler yapmaları gerektiğini söyledi. Takım arkadaşlarını enerjik ve coşkulu gördüğünü dile getiren tecrübeli futbolcu, "önemli bir maç oynayacağız. Karşımızda çok büyük bir rakip olacak. Onları yenmek için iyi işler yapmamız gerekiyor." dedi. 

Yarı finale yükselmek istediklerini aktaran Carvajal, "Almanya'yı yenmek istiyoruz. Muhtemelen çok güzel bir maç olacak. Futbolu seven herkesin izlemek için sabırsızlandığı bir karşılaşma. Umarım bizim lehimize sonuçlanır." şeklinde görüş belirtti. 

İspanyol futbolcu, son 16 turundaki Gürcistan maçının bazı bölümlerinde iyi oynamadıklarını vurgulayarak, "Yarın zorlu bir ortam bekliyoruz. Ev sahibi ülke Almanya'ya karşı oynuyoruz. Ortam çok gerilimli olacak ama biz işimizi yapmaya çalışacağız. Taraftarlarımız için her şeyi vereceğiz ve kazanmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

NAGELSMANN: BEN FİNAL OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM

Almanya Milli Takımı Teknik Direktörü Julian Nagelsmann, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) çeyrek finalinde yarın İspanya ile yapacakları maçın "Erken final" olarak görmediğini söyledi. Genç teknik adam, ev sahibi oldukları EURO 2024'ün çeyrek finalinde yarın Stuttgart Arena'da İspanya ile yapacakları maç öncesi düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulundu. 

Karşılaşmanın "Erken final" olarak nitelendirilmesiyle ilgili Nagelsmann, "Ben bu maçın bir tür final olduğunu düşünmüyorum. Bir çeyrek final müsabakası." dedi. 
Şampiyonluğa kadar ilerlemek istediklerini aktaran 36 yaşındaki teknik direktör, "Yarınki maçı kazanmak, yarı finaldeki takımlardan biri olmak istiyoruz. Evimizde Avrupa şampiyonu olmak gibi büyük bir hedefimiz var. Bence İspanya için de aynı şey geçerli. Onlar da şampiyon olmak istiyorlar. Yani sonunda yarın zor bir maç olacak. Her iki takım da topa sahip olma konusunda iyiler ve aynı zamanda karşı pres yapma konusunda da iyi özelliklere sahipler. En azından her iki takım da rakibin savunma hattı ve kalesi için büyük bir baskı kurabilme yeteneğine sahipler. Bakalım maç herkesin şu anda tahmin ettiği kadar ilginç olacak mı?" diye konuştu.

'PESİMİST BİRİ DEĞİLİM'

Eşit güçlerdeki iki takımın maçı olacağını anlatan Nagelsmann, "İki takım da eşit seviyede. Elbette ki bir sonraki tura geçmek istiyoruz. Bunun için her şeyimizi sahaya koyuyoruz. Ben pesimist biri değilim. Bu yüzden umarım bu maçı yarı finalin bir parçası olarak değerlendiririm" ifadelerini kullandı. 

İLKAY: 'TAKIMIN RUH HALİ HARİKA'

Takım kaptanı İlkay Gündoğan ise takımın ruh halinin harika olduğunu söyledi. İspanya ile zorlu bir maç yapacaklarını aktaran Türk asıllı Alman futbolcu, "Çok zorlu bir maça hazırız. Ben eşit seviyede bir maç olduğunu düşünüyorum. Yarın turu geçmememiz için hiçbir neden yok." değerlendirmesinde bulundu.