Deprem ve Rusya-Ukrayna savaşının etkileri ile sezonu ikinci yarıda açabilen turizm sektörü yılı hedeflerine uygun bitirirken, üst segment oteller daraldı, ekonomik oteller ise yükselişe geçti. Turist sayısı açısından 2023’ün iyi bir sezon olduğunu ancak turistlerin ekonomik segmentlerde faaliyet gösteren otellere ilgi gösterdiğini aktaran Cornelia Diamond Golf Resort &Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, özellikle golf bölgesi olan Belek başta olmak üzere tatil bölgelerinde beklenen doluluğun yakalanmadığını aktardı.

İVMEYİ YAKALAYAMADI

“Turist geliyor ama üst segment ürünlere ilgi göstermeyen turist geliyor. Turizm bir bütün. İdeal turizm gelirine ulaşmak için her segmentin işlevini yerine getirmesi gerekiyor” diye konuşan Alkaya, gelirlerin yükseldiğini ancak ortalama yüzde 60 olan lüks otellerdeki doluluk oranının yüzde 50’li seviyelere düştüğünü belirtti.Ağustosa kadar sıkıntılı dönem yaşandığını, sonrasında ise sektörün toparlandığını belirten Alkaya, yaşanan durumu “Alanya, Side Kemer’de doluluk sorunu olmadı. Sebebi ise Belek’te nitelikli ürünler, üst segment villalar var. Geçmişte bölgede bariz bir sıkıntı yoktu. Bizi de şaşırttı, beklemediğimiz bir durumdu” ifadeleri ile özetledi. Rusya-Ukrayna savaşının sektörü etkilediğini ve Ukrayna’nın neredeyse kaybedildiğini aktaran Alkaya, “7-8 milyon Rus hedefimiz vardı ama 5-6 milyona geriledi. Ruble’nin değer kaybı ile beklediğimiz ivmeyi yakalamıyoruz. Deprem etkisi var. Deprem beklenmedik bir travma yarattı hem bizde hem de turist aldığımız ülkelerde” dedi.

Türkiye'ye bu yıl gelen turistlerin ağırlıklı bölümünün üst segment ürünlere ilgi göstermediği ifade edildi.

‘İşletmeler ayakta kalamaz’

- Bu yıl Belek’te yerli turistin öne çıktığını 2024’te de yine büyüme beklendiğini belirten Alkaya, Belek’in 16 golf sahası ile önemli bir bölge olduğunu, buna karşılık 180 golf sahası olan Portekiz ve 400 sahası olan İspanya ile Türkiye’nin mücadele etmeye çalıştığını belirtti. Türkiye’nin İspanya gibi rakiplerinden daha makul fiyatlarda olduğunu kaydeden Alkaya, bu bölgelerin üst segmenti tercih eden turistleri çektiğini söyledi. Enflasyon sürdükçe fiyat artışlarının da olacağını aktaran Alkaya, “Maliyetler yansıtılmasa işletmeler ayakta kalamaz” dedi.