Doğu Akdeniz konusunda çok sayıda çalışmaya imza atan Mavi Vatan Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarından geri adım atılmaması gerektiğini söyledi. Mavi Vatan vurgusu yapan Yaycı “Doğu Akdeniz’de tek kalan Abdülhamit Han sondaj gemisi de Karadeniz’e çekilecek söylentileri dolaşıyor” diyerek tehlikeye karşı uyardı. Yaycı şöyle konuştu:

YUNAN’A RUM’A BIRAKIRIZ!

“Yaptığımız hesaba göre Türkiye’nin 550 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak gasildatlar bizim öngördüğümüz münhasır ekonomik bölge içerisinde. 2020 yılı son çeyreğine kadar Doğu Akdeniz’de çalışmalar her alanda yapılıyordu. Yunanistan’ın dayattığı ve bizi Antalya Körfezi’ne hapseden Sevilla Üniversitesi Haritası dışında bizim öngördüğümüz ilan ettiğimiz kıta sahamız içinde sismik araştırma ve sondaj faaliyetleri yapılıyordu. Ancak ne olduysa oldu 2020 sonunda itibaren biz bu Sevilla Üniversitesi Haritası denilen arkasında Yunan ve Rumların olduğu haritada bize reva görülen alanın dışına çıkmadık. Avrupa Birliği ve Yunanistan’la iyi geçinelim düşüncesi ile ekonomik kaygılar yüzünden Mavi Vatan’da varlık gösteremedik. En son bir tane sondaj gemimiz kalmıştı. Abdülhamit Han Sondaj Gemisi. O da Sevilla Üniversitesi Haritası’na göre kara sularımızın hemen dışında faaliyet gösteriyordu. Aldığımız duyumlara göre o gemi de Karadeniz’e çekilecekmiş. Doğu Akdeniz’i terk etmeyelim. O zaman biz Yunan’ın Rumlar’ın istediği şekilde Doğu Akdeniz’i teslim etmiş oluruz. Avrupa Birliği geçen hafta yayınladığı ilerleme raporunda Türkiye’nin sondaj gemisinin Doğu Akdeniz’de bulunmasından rahatsızlığını dile getiriyor. Biz de şimdi sondaj gemimizi çekmeye kalkıyoruz doğru ise çok üzücü.”

“FETÖ TARİKATLARA YAYILDI” UYARISI

CİHAT Yaycı, FETÖ ile etkin mücadele edilmediğini söyleyerek “FETÖ daha güçlü geliyor. Renklendiler. Tarikatlara yayıldılar ve aslında hepsi FETÖ’cü. FETÖ için çaba sarf edilmiyor” açıklamasını yaptı.