Arjantin ile 2022 Dünya Kupası'na uzanan Lionel Messi'nin, finalde maçı da dahil olmak üzere turnuva boyunca giydiği formalardan oluşan bir koleksiyon açık artırmada satışa sunulacak. Arjantin'in penaltılarla Fransa'yı yenerek kupayı kaldırdığı Katar'daki 2022 Dünya Kupası'ndan altı forma, New York'taki Sotheby's müzayede evi tarafından açık artırmaya çıkarılacak ve gelirlerin bir kısmı hayır kurumlarına bağışlanacak.

İŞTE KOLEKSİYONDA YER ALACAK FORMALAR

Forma koleksiyonu, final maçının ilk yarısı, Hırvatistan'a karşı oynanan yarı final, Hollanda'ya karşı oynanan çeyrek final, Avustralya'ya karşı son 16 maçı ve grup aşamasındaki üç maçın ikisinden oluşacak. Koleksiyondaki her bir formadan gelirin en az 10 milyon Dolar olması bekleniyor. Bu rakamın bir 'spor hatıra koleksiyonu' rekoru olarak dünya tarihine geçmesi bekleniyor.

REKOR MICHAEL JORDAN'A AİT

'Spor hatıraları' arasında şu anki rekor, Michael Jordan'ın 1998 NBA Finalleri ilk maçı (ünlü 'Last Dance' sezonundan) Chicago Bulls forması olup geçen yılın Eylül ayında Sotheby's New York'ta 8,1 milyon Sterlin'e satıldı. 'Müzik hatıralarının' en pahalı parçası ise Kurt Cobain'in ölmeden sadece beş ay önce, 1993'teki MTV Unplugged performansında kullandığı gitarıydı. Bu parça 2020'de 4,2 milyon Sterlin'e satıldı.

MARADONA'YI GEÇMESİ BEKLENİYOR

Messi'nin bu güne kadar satılan en değerli forması 2017 yılında Barcelona ile Real Madrid arasındaki El Clasico karşılaşmasında, Bernabeu'da sakatlık anında attığı golde giydiği Barca formasıydı. Messi'nin o forması 360 bin Sterlin'e satılmıştı. Messi'nin bu seferki hedefi Arjantinli Diego Maradona'nın elinde bulunan 'futbol forması' rekorunu kırmak. Maradona'nın 1986 Dünya Kupası çeyrek finalinde İngiltere'ye karşı oynadığı meşhur 'Tanrının Eli' golünü attığı maçta giydiği forma geçen yıl ismi açıklanmayan bir kişiye 7,1 milyon Sterlin'e satılmıştı.