Yapılan bir araştırmanın sonuçları, asit azaltıcı ilaçların tüm sınıflarının (proton pompası inhibitörleri, H2 blokerleri ve antiasitler) migren ve baş ağrısı riskini artırdığını gösteriyor.

ABD’deki Maryland Üniversitesi'nde beslenme ve gıda bilimi alanında doçent olan araştırmacı Margaret Slavin, "Mide asidini azaltıcı ilaçların genellikle aşırı reçete edildiği düşünülüyor ve yeni araştırmalar, proton pompası inhibitörlerinin uzun süreli kullanımına bağlı demans riskinin artması gibi diğer riskleri gösterdi" dedi.

Araştırmacılar, mide asidinin yemek borusuna geri gelmesiyle asit reflü oluştuğunu söyledi. Genellikle yemekten sonra veya yatarken ortaya çıkar ve mide yanmasıyla ülsere neden olabilir. Bazı durumlarda yemek borusu kanserine de yol açabilir.

12 BİN KİŞİNİN VERİLERİ İNCELENDİ

Araştırma için asit azaltıcı ilaç kullanan yaklaşık 12.000 kişinin verilerini incelendi. Migren riskini etkileyen diğer faktörler de hesaba katıldıktan sonra, proton pompa inhibitörleri kullanan kişilerin migren geçirme olasılığının, kullanmayanlara göre %70 daha fazla olduğu tespit edildi.

H2 blokerler %40, antiasitler de insanların migrene yakalanma olasılığını %30 artırdı.

Slavin, çalışmanın yalnızca reçeteli ilaçlara baktığını, daha düşük güce sahip reçetesiz ilaçlara bakmadığını vurguladı ve  "Birçok kişi asit reflü veya diğer durumları iyileştirmek için mide asidi azaltıcı ilaçlara ihtiyaç duyuyor. Ancak migreni veya şiddetli baş ağrısı olan ve bu ilaçları veya takviyeleri alan kişilerin doktorlarıyla görüşmeleri önem taşıyor" dedi. 

Bulgular 24 Nisan'da Nöroloji dergisinde yayınlandı.