UEFA Uluslar C Ligi 2. Grubu gol yemeden zirvede tamamlayıp B Ligi'ne çıkmaya hak kazanan Türkiye A Milli Kadın Futbol Takımı, yükselişini sürdürmeye çalışacak.

Teknik direktör Necla Güngör Kıragası yönetiminde C Ligi 2 Grup'ta oynadığı 6 maçtan da galibiyetle ayrılan A Milli Kadın Futbol Takımı, çıktığı karşılaşmalarda rakip fileleri 16 kez havalandırırken, kalesini de gole kapattı.

Gösterdikleri performansla dikkatleri üzerlerine çeken milliler, B Grubu'nda da aynı başarıyı sergileyerek, kadın futbolunun Türkiye'de daha da yaygınlaşmasını hedefliyor.

Türkiye A Milli Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Necla Güngör Kıragası, C Ligi'nde elde ettikleri başarıdan dolayı gururlu olduklarını söyledi. Son 3 senede planladıkları hedefleri başarmanın önemli olduğuna değinen Kıragası, oyuncuların sahada gösterdiği mücadelenin kadın futboluna gelecekte umutla bakılmasını sağladığını belirtti. Kıragası, her hedefe adım adım gittiklerini anlatarak, C Ligi'ndeki mücadelelerini de buradaki rakiplerine göre kurguladıklarını dile getirdi. 

B Ligi'nde de önemli başarılara imza atmak istediklerini aktaran Kıragası, "B Ligi'nde kendimizi oradaki rakiplere hissettirmek ve ilk 2'de bitirip play-off oynamak istiyoruz. Bu yüzden tüm stratejimiz grupta ilk 2'de bitirebileceğimiz, hangi rakibi kazanabiliriz, hangi rakipten puan alabiliriz, nasıl oynarsak yenebiliriz gibi çalışmalarımız var ama bunu süreç gösterecek" ifadelerini kullandı. 

BÜYÜK BAŞARI

UEFA Uluslar C Ligi'nden B Ligi'ne yükselen A Milli Kadın Futbol Takımı, organizasyondaki performansıyla büyük bir başarıya imza attı.

UEFA Uluslar C Ligi 2. Grup'ta mücadele eden ay-yıldızlı takım, çıktığı 6 maçı da kazandı. Milliler, gruptaki rakiplerinden Gürcistan'ı 3-0 ve 2-0, Litvanya'yı 2-0 ve 4-0, Lüksemburg'u da 4-0 ve 1-0 mağlup etti. Topladığı 18 puanla zirvede yer alan milli takım, UEFA Uluslar Ligi'ndeki 51 takım arasında gol yemeyen tek ekip oldu. 

TÜM MAÇLARINI KAZANAN İKİ EKİPTEN BİRİ

UEFA Uluslar C Ligi'nde yer alan 19 takım arasında gruptaki tüm maçlarını kazanan tek ekip olan A Milli Kadın Futbol Takımı, Uluslar Ligi'nde yer alan 51 takım arasında ise grupta oynadığı tüm maçlarını kazanan iki ekipten biri oldu.

Ay-yıldızlılar, Uluslar B Ligi'nde yer alan İrlanda ile birlikte grupta oynadığı 6 maçı da kazanma başarısı gösterdi. 

Milliler, UEFA Uluslar Ligi'nde yer alan 51 ekip arasında en çok gol atan 6. takım oldu.

Ay-yıldızlılar; İspanya (23), İsrail (21), İrlanda (20), Finlandiya (18) ve Letonya'nın (17) ardından 16 golle en golcü 6'ncı takım olmayı başardı. 

EN GOLCÜ İSİM BİRGÜL SADIKOĞLU

Türkiye A Milli Kadın Futbol Takımı'nın UEFA Uluslar C Ligi'nde yaptığı maçlarda en golcü ismi, Birgül Sadıkoğlu oldu. Birgül, ay-yıldızlıların attığı 16 golün 5'ini kaydetti.

Milli takımda Yağmur Uraz ve Gülbin Hız ikişer, Miray Cin, İlayda Civelek, Ebru Topçu, Arzu Karabulut, Ece Türkoğlu ve Meryem Çal da birer gol attı.