Avrupa'nın Akdeniz kıyılarında yer alan Monako Prensliği'nde çok büyük bir skandal yaşanıyor... Monako Prensi Albert'in kısa bir süre önce kovduğu muhasebecisi, çapkınlığıyla bilinen ve son dönemde çalkantılı bir evliliğin içinde olan Prens'in yaptığı ödemeleri tek tek ifşa etti. 

Belgelerde birçok metresi olduğu bilinen ve bu metreslerinden de çocukları olan Prens Albert'in milyonlarca euro harcama yaptığı ortaya çıktı. Prens Albert'in ayrı bir banka hesabı üzerinden metreslerine ve metreslerinin çocuklarına ödemeler yaptığı kayıtlara geçti. 20 yılı aşkın bir süredir muhasebeci olarak görev yapan Claude Palmero'nun geçen yıl kovulduğu da belirtildi. Palmero'nun 5 büyük hesap defteri tuttuğu ve bunları da Fransız medyasıyla paylaştığı kaydedildi. Prens Albert'in eşi ve iki çocuğunun annesi Charlene'in çok müsrif olduğu ve çok ciddi harcamalar yaptığı da kayıtlara geçti.

Palmero'nun notlarına göre, Prens'ten 20 yaş küçük olan ve 2021 ve 2022'de 'derin yorgunluk' nedeniyle dört ay hastanede kalan 45 yaşındaki Prenses Charlene'e rutin olarak yılda yaklaşık 1.5 milyon euro ödenek verildiği öğrenildi. Fakat kayıtlarda Charlene'nin yine de bu miktarı aşarak harcama yaptığı kayıtlara geçti.

(Muhasebeci Palmero, Albert'in Coste (solda) ile olan oğlu 20 yaşındaki Alexandre (ortada) için kaçırılma ve fidye sigortası ödediğini de söyledi. Prens, 2005 yılında Alexandre'ın babalığını kabul etmişti)

2017 yılında, önemli bir kredili mevduat hesabını ödemek için yaklaşık 600 bin eurodan fazlasına ihtiyacı olduğu belirtildi. İki yıl sonra ise Prenses Charlene'in görünüşe göre parayı tüketme hızı Prens'in muhasebecisini çok endişelendirdi. Palmero o dönemde notlarına, "Bu çılgınlık! Prenses'in harcamaları üzerinde hiçbir kontrolüm yok" dedi.

KARDEŞİNE DE PARA YAĞDIRMIŞ

Palmero, fotokopi makinesi satıcısı babası ve yüzme antrenörü annesi tarafından Johannesburg dışında yetiştirilen eski bir yüzme şampiyonu olan Charlene'in Korsika'daki bir tatil evini yenilemek ve ofisini yeniden dekore etmek için yaklaşık 2.5 milyon euro harcadığını söyledi. Palmero ayrıca Charlene'nin Fransız adasında Albert'ten ayrı zaman geçirdiği başka bir ev kiraladığını da iddia etti.

Palmero'nun notları ayrıca Nisan 2016'da bir gün Charlene'in yaklaşık 70.000 euro istediğini gösteriyor. Palermo, 2020'de başka bir seferinde Albert'in Charlene'e bir defaya mahsus olmak üzere yaklaşık 180 bin euro ve 5000 euro nakit ödeme yaptığını kaydetti.

(Muhasebecinin belgelerinde Albert'in her yıl gizli bir Fransız banka hesabından eski metreslerine ve "aşk çocuklarına" ödeme yapmak için milyonlar harcadığı iddia ediliyor. 31 yaşındaki Jazmin Grimaldi ve 20 yaşındaki Alexandre Coste-Grimaldi'nin her biri yılda 344.000 dolar harçlık alıyor. Albert, Jazmin ve Alexandre bu fotoğrafta New York'ta görülüyor.)

Bu arada, Charlene'in ailesi, özellikle de birlikte bir hayır kurumu işlettiği kardeşi Sean da kocası Albert'in olağanüstü cömertliğinden yararlanıyordu... Belgelerde Sean'un 2022'de bir ev satın almak için yaklaşık 800 bin euro aldığı öğrenildi. Sean'un şimdi Monako'da bir kahve dükkânı işlettiğini İngiliz medyası aktardı.

SERVETİ ERİMİŞ

Palermo'nun defterlerindeki kayıtlar, Prens Albert'in yaşam tarzının servetini tükettiğini gösteriyor.

2005'ten beri Monako'nun iktidardaki Grimaldi hanedanının başı olan Albert, Prens Rainier III ve eski Hollywood yıldızı Grace Kelly'nin tek oğlu. Albert'in iki metresinden çocuğu da var... Bunlardan biri eski hostes Nicole Coste'den 2003 doğumlu Alexandre ve ABD'li emlakçı Tamara Rotolo'dan 1993 doğumlu Jazmin.

Eylül 2020'de bir başka sözde aşk çocuğu bir mektup gönderdi. O sırada 15 yaşında olan genç Brezilya'da yetiştiriliyor ve el yazısıyla yazdığı notta 2004 yılında dünya çapında bir aşk ilişkisi sırasında gebe kaldığını iddia ediyordu. 

Konu Milano'da mahkemeye taşınacaktı ancak dava düştü. Prens'in sözcüsü bunun bir 'aldatmaca' olduğunu söyledi.

Le Monde'a göre, Albert'in Rotolo'dan olan aşk çocuğu 31 yaşındaki Jazmin Grace Grimaldi, kraliyet ailesinin bir parçası olmamasına rağmen her üç ayda bir yaklaşık 75.000 euro alıyor. Palmero, 18. yaşı için kendisine 5000 euro ve yedi yıl sonra New York'ta yaklaşık 3 milyon euro değerinde bir daire verildiğini belirtti.

Ayrıca sarayın, Albert'in Coste'den olan oğlu 20 yaşındaki Alexandre için kaçırılma ve fidye sigortası ödediğini de kaydetti. Prens 2005 yılında Alexandre'ın babalığını kabul etmişti.

AG ADINDA GİZLİ BANKA HESABI VAR

Palmero'nun konuştuğu Fransız gazetelerinden bir diğeri olan Libération, Prens'in Fransız bankası BNP'de 'Albert Grimaldi' için AG adı altında bir hesabı olduğunu söyledi.

Gazete bu hesabın Albert'in eski metreslerine ve onların çocuklarına Charlene'in haberi olmadan ödeme yapmak için kullanıldığını söyledi.

(Geçen yıl kovulan Palmero'nun açıklamaları gündem oldu.)

Prens Albert 2011 yılında Charlene ile evlendi. Ancak Palermo, Coste'un Prens Albert'in ölümü üzerine Prenses Charlene'in rahat mali düzenlemelerine ne yapabileceğinden 'korktuğunu' ve bu nedenle Londra'daki bir daireyi oğulları Alexandre'ın adına yaptırdığını belirtiyor.

EN BÜYÜK ZARAR CHARLENE'İN ÇALIŞANLARINDAN

Ancak Palmero'nun not defterlerindeki en potansiyel zarar verici yorumlardan bazıları Charlene'in personeliyle ilgilidir. Yasadışı göçmen olan ya da Monako'da yasadışı olarak yaşayan dadıları ve diğer ev personelini istihdam ettiğini belirtiyor. 

Bay Palmero, Albert'i "Prenses Hazretleri, kendisine itaat etmeyen insanları çalıştırıyor" diye uyarıyor. Ayrıca 'duşta köpekleri bağlayan ek iş yapan Filipinli bir kadından' da bahsetti. 

Ocak 2017'de yazdığı bir mektupta, Filipinli bir başka çalışanın bir aylık turist vizesine sahip olmasına rağmen 'beş yıldır yasadışı' olduğunu söyledi. Bay Palmero, "Günde 100 euro alıyor ki bu çok düşük bir rakam" diye yazdı.

Aralık 2014'te Charlene ikizleri Prens Jacques ve Prenses Gabriella'yı dünyaya getirmiş ve hemen ardından onları Palmero'nun da yasadışı göçmen olduklarını iddia ettiği dadıların bakımına vermiştir.

'Dadıların işe alınmasıyla ilgili güncelleme ... Biz tamamen yasa dışıyız (turist vizeleri bile 7 Ocak'ta sona erdi),' diye yazdı Palmero o yılın 15 Ocak'ında.

'Sadece yasadışı bir durumda değiller, aynı zamanda sahte bir pasaportla girmiş durumdalar' diye ekledi.

PRENS PALMERO'YU SUÇLUYOR

Prens'in avukatları Le Monde'a yaptıkları açıklamada, yasadışı göçmenlere para ödenmişse, bu harcamaya izin verenin Palmero olduğunu iddia etti.

Palmero geçen yıl Albert'in en güvendiği yardımcılarından biri olarak görevden alındı ve şimdi de zimmetine para geçirmekle suçlanıyor.

Palmero ise bu iddiayı yalanlıyor. Palmero, "Tek bir kuruş bile almadım" ifadesini kullandı.