İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Murat Kurum, bu hafta başında vaatlerini açıkladığı "Var gücümüzle gece gündüz çalışacağız. 39 ilçemizde tüm yeşil alanları artıracağız. İstanbul'da yeni kent ormanları kazandıracağız" dedi.

Eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olan Murat Kurum 2018 yılında bakan olarak atandıktan 3 ay sonra yaptığı açıklamada, "Hiçbir zaman askeri arazileri biz rant olarak görmedik" demişti. 

Bu açıklamanın ardından iktidar İstanbul'da çok sayıda askeri alanı yapılaşmaya açtı.

Şehrin içinde kalan askeri alanlar, imar planlarında yapılan değişiklikle konut ve ticaret alanına dönüştürülürdü.

Ranta açılan askeri alanların en büyüğü ise İstanbul'da 3’üncü Kolordu Komutanlığı’na bağlı Çekmeköy Kışlası oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı arasında Çekmeköy Taşdelen’deki  458, 459 ve 460 numaralı parseller için  9 Mart 2020’de protokol imzalandı. Askeri alan, aynı yıl bakanlık tarafından “rezerv yapı alanı” ilan edildi. 

Parsellere bölünen arazinin ilk olarak 2019 yılında 200 bin metrekarelik bölümüne inşaat izni verildi. Arazi ihalesiz olarak Emlak Konut GYO'ya satıldı ve üzerinde halen inşaatı devam eden, 392 daire ve 70 ticari üniteden meydana gelen Ormanköy projesi geliştirildi.

Bir yıl sonra Maliye Hazinesi'ne ait olan ve tamamı 130 bin 812 metrekare olan bir başka parselin, 30 bin metrekaresinin imar planları değişti. Hazırlanan imar planı ile alanın 12 bin 345 metrekaresi “resmi kurum alanı-TRT” olarak işaretlendi. Alanın bin 500 metrekaresi “sağlık tesisi alanı”, 6 bin 300 metrekaresi “ilkokul alanı”, 2 bin 662 metrekaresi “belediye hizmet alanı”, 2 bin metrekaresi “resmi kurum alanı- İlçe Emniyet Müdürlüğü” olarak düzenlendi.

 2021 yılında Çekmeköy Kışlası'nın 860 bin metrekarelik bölümünü oluşturan ve 458, 459 ve 460 sayılı parsellerini kapsayan yaklaşık 860 bin metrekarelik alana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni plan hazırlandı. 860 bin metrekarelik eski askeri alanın 355 bin 881 metrekaresi konut ve ticari birimler için ayrıldı ve bu alan yine ihalesiz olarak TOKi tarafından 937 milyon liralık bedelle Emlak Konut GYO'ya satıldı.

Bakanlığın hazırladığı imar planları mahkemelik oldu. Ağaçların kesildiği kışla arazisine ilişkin imar planlarını mahkeme 2022 yılında iptal etti. 

2018 yılında Murat Kurum Çevre ve Şehircilik Bakanı olmadan önce Çekmeköy Kışlası bu haldeydi.

Murat Kurum'un başında olduğu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı plansız kalan askeri alan için Haziran 2022'de yeni plan yaptı. Yeniden yapılan 1/1000’lik uygulama imar planında fonksiyonlarda ve inşaat oranında önemli bir değişiklik olmadı. 

Bugün villa ve apartmanların yükseldiği alan adeta betona gömüldü. 

Çekmeköy Kışlası bugün bu halde...

Emlak Konut GYO tarafından geliştirilen Çınarköy adı bir projede  1774 adet konut, 141 villa ve 56 ticari alan inşa ediliyor. Milyonlarca lira değerindeki mülklerin yapımının 2024 yılında tamamlanması bekleniyor. 

Öte yandan, toplam 860 bin metkarelik araziyi otobanın böldüğü kısımdaki 63 bin metrekarelik yol kenarındaki kısmı ise millet bahçesi olarak ayrıldı.