Çoğu insan, tuvalet alışkanlıklarının normal olup olmadığını doktora sormaya çekinirken uzmanlar dışkının “sağlıklı” olmasının nasıl anlaşılacağını açıkladı.

ABD’deki Columbia Üniversitesi doktorlarına göre dışkınız sağlıklı olduğu, yani yumuşak ama biçimli olduğu sürece genellikle endişelenecek bir durum yok. Ancak gevşek ve ishale benzeyen bir dışkı, daha büyük bir tıbbi soruna işaret edebiliyor.

Yemek yedikten hemen sonra kendinizi tuvalete koşarken buluyorsanız veya belirli yiyeceklerin sorunu daha da kötüleştirdiğini fark ediyorsanız, bunun sorumlusu irritabl bağırsak sendromu (IBS) olabilir. Bazı gıdalar, anksiyete, çölyak hastalığı ve bazı gıda alerjileri de aşırı aktif gastrokolik refleksin oluşmasında rol oynayabilir.

Gastrokolik refleks genellikle yemekten sonraki 15 dakika içinde ortaya çıkar. Besin emilimine izin vermek ve gastrointestinal sistem boyunca hareketliliği artırmak için midenin genişlemesine neden olur.

Refleks tarafından uyarılan kasılmalar, dışkıyı bağırsak hareketi için rektuma doğru iter. Yüksek hareketlilik bunun daha sık gerçekleşmesini sağlar.

GÜNDE 3 VEYA HAFTADA 3 NORMAL

Herkesin sindirim sistemi kendi hızında hareket ettiğini söyleyen uzmanlar, yiyeceklerin sindirilmesi ve bağırsak hareketine neden olmasının 10 ila 72 saat sürebileceğini söylüyor.

Bazı insanlar daha hassas bir gastrokolik reflekse sahiptir veya müshil etkisi olan daha fazla lif açısından zengin ve baharatlı yiyecekler tüketirler. Kahve de, insanların tuvalete daha sık gitmesinin bir başka nedenidir.

Doktorlar, günde üç defadan haftada üç defaya kadar olan bağırsak hareketinin normal kabul edilebileceğini söylüyor. Bağırsak hareketlerinizin sıklığının aslında normal olup olmadığı büyük ölçüde geçirilen dışkının kalitesine bağlı tutuluyor.

Cleveland Clinic'ten mide-bağırsak doktoru Dr. Christine Lee, "Eğer bağırsak hareketinin kalitesi iyi değilse, o zaman bazı kişilerin bir ila iki saat içinde iki ila üç kez arka arkaya tuvalete gitmesi gerekir." diyor.