Milattan sonra 9. yüzyılda Bizans döneminde inşa edilen ve 2. Abdülhamid döneminde saat kulesine çevrilen yapının restorasyon çalışmasında dört bir tarafındaki saatlerin orijinal olmadığı ortaya çıktı, 1985 yılında çalınmış olabileceği değerlendirildi. Yerine takılan saatlerin de plastik olduğu tespit edildi.

Geçen şubat ayında aslına uygun olarak hazırlanan saat kuleye yerleştirildi. Saate kavuşan kulede 1990'lı yıllardaki fotoğraflarında gönderde dalgalanan Türk bayrağını gören Antalya Valisi Hulusi Şahin, kuleye bir de Türk bayrağı asılması talimatını verdi. Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Müdürü Cemil Karabayram tarafından dikilen gönder, kulenin çelik iskeletine sabitlenip düşme ihtimaline karşı çelik halatlarla desteklendi. Göndere Türk bayrağı da asıldı.

"VALİMİZ SERT BİR DİLLE UYARDI"

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü uzmanları ise kuleye zarar verdiği gerekçesiyle gönderin temelden uzanan bir şekilde yapılması gerektiğini savundu.

Tartışmalara neden olan raporun ardından Vali Şahin bayrağın yerinde kalması uyarısında bulundu.

Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Müdürü Cemil Karabayram da Vali Şahin’in uyarısını gündeme taşıdı. Koruma Kurulu'nun raporuna Vali Şahin'in tepki gösterdiğini anlatan Karabayram, "Valimiz sert bir dille uyardı. 'Herkes haddini bilecek. O bayrak en güzel şekilde orada dalgalanacak' dedi. Valimizin bu davranışından biz de onur duyduk" diye konuştu.

Kurul bir kez daha toplanarak uzmanlar eşliğinde yeniden inceleme yaptı. Gönder ve bayrağın kuledeki yerinde kalmasına karar verildi.

"KARARA SAYGI DUYUYORUM"

Vali Şahin'in uyarısını gündeme getiren Cemil Karabayram, valilik kararıyla başka bir birime görevlendirildi.

İzne ayrılan ve resmi yazışmaların tamamlanmasını beklediğini belirten Karabayram, kararı saygıyla karşıladığını söyledi. Karabayram, "Bayrağımız oraya dikildi ve dalgalanmaya devam ediyor. Bayrak orada kalacak ve arkadaşlarımız gerekli tedbirleri alacak. Görev değişikliği yönünde alınan karara saygı duyuyorum. Başka bir birimde görev yapacağım" ifadelerini kullandı.