ODTÜ Fizik Bölümü son sınıf öğrencisi Batuhan Dereli, Balıkesir'in Gönen ilçesinde kurduğu teleskobuyla 18 Mart'ta 71 yılda bir yörüngesini tamamlayan ve dünyanın en yüksek zirvesi olan 8 bin 849 metre yüksekliğindeki Everest Dağı'ndan daha büyük, 12P/Pons-Brooks adlı kuyruklu yıldızı görüntüledi.

Boynuzsu görünümü nedeniyle Şeytan Kuyruklu Yıldız olarak adlandırılan ve Halley tipi bir kuyruklu yıldız olan 12P/Pons-Brooks, İç Güneş Sistemi'ni en son 1954 yılında ziyaret etti.

İnsanın ömründe 1 ya da 2 kez gözle görülebilen 12P/Pons-Brooks'un bir sonraki ziyaretinin ise 2095 yılında olması bekleniyor.

Toz ve buzdan oluşan, güneşin ısıtması nedeniyle arkasında parlak yeşil ışıktan bir kuyruk yer alan dev kuyruklu yıldız, 1812'de Jean-Louis Pons, 1883'te ise William Robert Brook tarafından keşfedilmesi nedeniyle, 12P/Pons-Brooks adını bu ikiliden aldı.

"İLK, AY'IN FOTOĞRAFINI ÇEKTİM"

Çocukluk yıllarında astronomiye ilgi duyduğunu belirten Batuhan Dereli, Amerika'da yaşayan teyzesinin kendisine aldığı ilk teleskopla uzayı gözlemleme fırsatı bulduğunu ifade ederek, astrofotğrafçı olmasını sağlayan süreci şu sözlerle anlattı:

"2009 yılı Dünya Astronomi Yılı olarak tabir edilmişti, o yıllarda Amerika'da yaşayan teyzem ve eniştemin bana hediye ettiği küçük bir teleskobum vardı. Ben bunu Ay'a, Jüpiter, Satürn gibi farklı gezegenlere çevirdiğim zaman, çıplak gözle gördüklerimin binlerce kat farklı halini gördüm. Bu gördüklerimi fotoğraflamam gerekiyordu çünkü dergilerde fotoğraflarını gördüğüm insanlar, bunu fotoğraflayabilmişti. Küçük bir dijital kamerayla ilk Ay fotoğrafını çektim. Ardından Jüpiter'in videosunu çektim derken, heyecan orada başladı."

"Lisede bir astroloji topluluğu kurdum, üniversitede fizik bölümünü de astrolojiye merakımdan seçtim. 2019'da pandemi başlayınca eve kapandık ama ben o dönem daha üst teleskoplara geçişin ilk adımını attım. Artık yıldızları takip edebiliyordum ve arasındaki nebulaları, galaksileri çekebiliyordum. Bunu inanılmaz bir heyecanla yaptım. Ben bu duyguyu kaybetmiyorum ve kaybetmemeyi de istemiyorum. Çünkü beni hayatta tutuyor."

2023 yılında  Yeşil Kuyruklu Yıldızı da görüntüleyen Dereli, "Daha önce 50 bin yılda bir gözlemlenebilen, daha doğrusu bunun hesapları yapıldığında, 50 bin yılda bir dünyanın yakınından geçen bir kuyruklu yıldızı, 2023 Şubat ayında yakalamıştım. Gönen'de hava kapalı olduğu için, kilometrelerce ötedeki İzmir'in Dikili ilçesine gittik ve eşimle orada soğuk havada gözlemleme yaptık. Bunu yapabilmek ikimiz içinde gururdur" dedi.

"TÜRKİYE'DE BİRÇOK KİŞİ BUNU ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR"

Yörüngesini 71 yılda tamamlayan Şeytan Kuyruklu Yıldızı'nı görüntülediği anları da heyecanla anlatan Batuhan Dereli, "Şu an bütün amatör astrofotoğrafçılar teleskobunu ve kamerasını batı ufkuna çevirdi. Türkiye'de birçok kişi bunu çekmeye çalışıyor. Aslında 3 aydır bunun yaklaştığı biliniyor. Şeytan Kuyruklu Yıldızı olarak biliniyor. İçindeki patlamalar şeytan boynuzu şeklinde görülüyor. Bunun bu şekilde olması, çıplak gözle görebileceğimiz anlamına gelmiyor. Dürbün ya da teleskoba ihtiyacınız var. Ama herhangi bir fotoğraf makineniz varsa, sabitleyin ve batı ufkundan 30 saniye pozlama alın" diye konuştu.

Dev kuyruklu yıldızı görüntüleyebilmek için 5 kez deneme yaptığını ve 6'ncı denemesinde başarılı olduğunu vurgulayan Dereli, "Yaşınızı, yaşadıklarınızı, her şeyi düşünün. Galaksinin bir ucundan yakınınıza gelmiş, ışıldayan ve belki yaşamın kaynağının bir parçasını taşıyan bu kuyruklu yıldızı yakalayabildim. Bu benim için gurur verici bir işlem, çocuklarıma gururla anlatacağım. Çok heyecanlı bir işlem, çünkü zamanla yarışıyorsunuz, şu an güneş batmak üzere ve bulutlar parça parça görünüyor. Bu parça parça bulutların arasında, gökyüzünün tertemiz olması gerekiyor. Çevre kirliliğinin olmaması gerekiyor, ışık kirliliğinden kaçmanız gerekiyor. Her şeyi matematiksel olarak hesapladığınızda yalnızca 1 saatiniz var. Hatta o 1 saatin son yarım saati de ufkun aydınlanmasına denk geldiği için, 30 dakikalık bir zamanınız oluyor" ifadelerini kullandı.