Cuma günü karnelerini alan öğrenciler yarıyıl tatilinin ilk haftasını geride bıraktı. Haftasonu günleri ile birlikte 16 gün sürecek olan tatilin ardından ikinci ara tatil ve yaz tatili olacak. 

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Yarıyıl tatili, 22 Ocak 2024 Pazartesi başlayıp 2 Şubat 2024 Cuma tamamlanacak.

Öğrenciler karnelerini 19 Ocak 2024 Cuma günü aldı, okullar 5 Şubat 2024 Pazartesi günü açılacak.

OKULLAR NE ZAMAN KAPANIYOR?

İkinci dönem, 5 Şubat 2024 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2024 Cuma sona erecek. İkinci dönem ara tatili ise 8 Nisan 2024 Pazartesi ile 12 Nisan 2024 Cuma tarihleri arasında yapılacak.

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıfları, ortaöğretim kurumlarının hazırlık ve 9. sınıfları ile pansiyonda kalacak öğrencilere yönelik okul hakkında bilgilendirme, akademik ve mesleki gelişimlerini destekleme, yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlama amacıyla gerekli rehberlik çalışmaları yapılacak.

Takvime göre, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı ise 9 Eylül 2024'te başlayacak.

YKS VE LGS İÇİN YARIYIL TATİLİ ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Uzmanlar sömestirin derslerdeki konu eksiklerini kapatabilmek için fırsat olduğunu belirtiyor. Uzmanlar öğrencilerin dönemin yorgunluğunu atmak ve gelecek döneme zihni açık bir şekilde başlamak için dinlenip tatil yapması gerektiğini ancak eğitimin sarmal olduğunun da unutulması gerektiğini kaydetti.

Yarıyıl tatili, LGS ve YKS adaylarına önemli bir fırsat sunuyor. Doğru planlanmış bir tatille sınav başarısının artacağını söyleyen uzmanlar, öğrencilere iyi bir yarıyıl tatilinin ipuçlarını verdi. Türkiye'de milyonlarca öğrenci yarıyıl tatilini farklı şekilde değerlendirirken, LGS ve YKS'ye girecek adayların sınava hazırlık heyecanı devam ediyor. Uzmanlar ise dinlenmenin de ihmal edilmediği kişiye özel, doğru planlanmış bir tatilin sınav başarısını artıracağına dikkat çekiyor.