Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik soruşturmada M7 kod isimli gizli tanık Serdar Sertçelik’i yurt dışına kaçmasına yardım ettiği ortaya çıkan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Gökay Öner, savcılığa verdiği ifadesinde Sinan Ateş cinayetinde tetikçiyi kaçırmakla suçlanan Tolgahan Demirbaş’ı dönemin MHP Milletvekili Olcay Kılavuz’un evinden gözaltına aldıklarını belirtti. 

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde 4.Sınıf Emniyet Müdürü olan ve Organize Şube Müdürlüğü görevini yürütürken suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan dosyasındaki gizli tanıkla olan ilişkisinin ardından görevden uzaklaştırılan Kerem Gökay Öner, savcılığa verdiği ifadede Sinan Ateş cinayetindeki detaylara değindi.

Sinan Ateş’in öldürüldüğü gün nöbetçi müdür olarak başka bir yerde görevde olmasına rağmen Asayiş Şube Müdürü olan Oben Ö. tarafından arandığını anlatan Öner, Müdür Oben Ö.’nün operasyona katılması için ısrarcı olduğunu belirtti. 

POLİSLERE KAPI AÇILMADI

Şube müdürünün emri üzerine olay yerine Cinayet ve İstihbarat Büro’dan polislerle gittiğini anlatan Öner, fiziksel takiple beraber Tolgahan Demirbaş’ın girdiği evi tespit ettiklerini söyledi.

Tolgahan Demirbaş’ın içeride olduğu belirlenen adreste iki kere zile basıp, polis olduklarını belirtmelerine rağmen kapının açılmadığını belirten Öner, olayın yaşandığı bölgede aldıkları tedbir sayesinde Demirbaş’ın yakalanabildiğini anlattı. 

İfadede, adrese yapılan operasyonda gözlem görevini gerçekleştiren polis memurunun, evin bahçesinde çalışır vaziyette bulunan araçta birilerini görmesi üzerine yüksek sesle “Polis” diyerek araçtakileri dışarıya davet ettiği belirtildi.

Araçtakilerin inmemesi üzerine ikinci uyarıda bulunan polis memurları, silahlarının çektiği aktarılan ifadede, araca doğru birçok ikaz yapıldıktan sonra araçtan dönemin MHP milletvekili olan Olcay Kılavuz’un indiği söylendi. 

"BEN OLCAY KILAVUZ, NE OLUYOR?" 

MHP’li Kılavuz ile beraber araçta bulunan Ateş cinayetinin şüphelisi Tolgahan Demirbaş’ın araçtan inmediği belirtilen Öner, Kılavuz’un polis memurlarına “Ben Olcay Kılavuz, ne oluyor?” dediğini söyledi. 

Asayiş Şube Müdürü Oben Ö.’ye durumun aktarılmasının ardından Tolgahan Demirbaş’ın gözaltına alınıp Emniyet’e götürdüklerini söyleyen Öner, Demirbaş ve  Oben Ö.’nün makam odasında baş başa görüştüklerini de anlattı.

Öner, Tolgahan Demirbaş’ın ifadesini doğrudan Şube Müdürü Oben Ö’nün aldığını aktardığı ifadesinde, kendisinin Sinan Ateş cinayeti için İstanbul’a görevlendirildiği saatlerde Demirbaş’ın serbest kaldığını da kaydeti. Demirbaş, bir gün sonra sosyal medyada isminin cinayetle gündeme gelmesinin ardından tutuklandı.