ChatGPT yapımcısı OpenAI'nin CEO'su Sam Altman, Dubai'de gerçekleşen bir toplantıya uzaktan katıldı. Konuşmasında Altman, beklenilenden daha hızlı bir şekilde gelişen yapay zekâyı denetleyecek bir organın oluşturulması çağrısında bulundu.

Altman, yapay zekâyla ilgili geceleri kendisini uyutmayan tehlikelerin, sosyal hayata zarar verebilecek sorunları ortaya çıkarabileceğini söyledi.

San Francisco merkezli bir yapay zekâ girişimi olan OpenAI, alanın liderlerinden biri. Microsoft, OpenAI'ye yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yaparken Associated Press, haber arşivine erişim için OpenAI ile bir anlaşma imzaladı. New York Times ise OpenAI ve Microsoft'a, hikayelerinin OpenAI'nin sohbet botlarını eğitme izni olmadan kullanılması nedeniyle dava açtı.

Altman, yaşanabilecek sorunlara karşı bir denetim kuruluşuna gereksinim duyulduğunu belirtirken yapay zekânın henüz emekleme aşamasında olduğunu da sözlerine ekledi: "Sahip olduğumuz mevcut teknoloji, siyah beyaz ekrana sahip ilk cep telefonuna benziyor. O halde bize biraz zaman verin. Ancak birkaç yıl içinde durumun şimdi olduğundan çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Ve on yıl içinde oldukça dikkate değer olmalı."