Kara Şövalye (The Dark Knight), Başlangıç (Inception), Dunkirk, Yıldızlararası (Interstellar) ve son olarak Oppenheimer gibi filmleriyle sinema dünyasının başarılı yönetmenlerinden Christopher Nolan, sinemanın sınırlarını zorladığı için Britanya Film Enstitüsü (BFI) tarafından onur ödülüne layık görüldü.

1933 yılında kurulan, film yapımını ve televizyon yayınlarını destekleyen ve koruyan BFI, Birleşik Krallık-ABD çifte vatandaşlığına sahip olan Nolan'ın film yapımcılığında sınırlarını sürekli olarak zorladığını ve aynı zamanda medyanın tarihine ve sinemanın önceliğine saygıyı sürdürdüğünü belirtiyor.

Nolan ise ödüle layık görüldüğü için, “Sinemanın hem tarihini hem de geleceğini korumaya kendini adamış bir kuruluştan ödül alacak olmaktan büyük heyecan ve onur duyuyorum” dedi.

Genellikle kariyerlerinin sonuna doğru aktörlere ve film yapımcılarına verilen bu onur, kariyerinin zirvesinde olan Nolan'a verilecek.

Eylül ayında, atom bombasının gelişimini konu alan son filmi Oppenheimer, tüm zamanların en çok hasılat yapan biyografisi oldu. 53 yaşındaki yönetmen, gişe başarısıyla dikkat çekerken zorlu çalışmaların içinde olmayı da seviyor. Hatta bazı yapımları bu nedenle "kafa karıştırıcı" ve "anlaşılması güç" olarak anılıyor.

2002'de Memento ile ilk defa Oscar'a aday gösterilen Nolan, 2010 yılında Inception ile de sekiz adaylık aldı ve dört kategoride birincilik elde etti. Dunkirk filmiyle de ilk en iyi yönetmen Oscar adaylığını 2017 yılında almıştı. 

Daha önce BFI tarafından onur ödülüne layık görülenler arasında Akira Kurosawa, Martin Scorsese, Orson Welles, Spike Lee, Satyajit Ray, Robert Altman gibi yönetmenler ve Peggy Ashcroft, Jeanne Moreau ve Elizabeth Taylor gibi oyuncular yer alıyor.