İzmir'in Torbalı, Kemalpaşa ve Bayındır ilçelerinde ormanlık alanda ortaya çıkan çam kese böcekleri, kızılçam ağaçlarında tahribata yol açtı. Böceklerin neden olduğu tahribatın orman yangınlarından daha ciddi sonuçlar ortaya çıkardığı belirtildi. Ağaçların gelişimini durdurup, yapraklarını sarartıp, kurutuyorlar

İklim değişikliğinin hayatın her alanında kendisini gösterdiğini ifade eden Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, ormanların da bu değişiklikten etkilendiğini belirterek özellikle Torbalı, Bayındır ve Kemalpaşa'daki bütün kızılçam ormanlarının çam kese böceği tehdidiyle karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

Nisan ayında yaygınlaşan çam kese böceği için acilen bir önlem alınmasını isteyen Olgun, "Tam da çamların filiz atacağı, sürgün vereceği ve gelişeceği dönemlerde tırtıl şeklindeki çam kese böcekleri bu gelişimi durduruyor. Yeşilliğin tepesinde nisan ve mayıs aylarında bir grilik oluşuyor" dedi.

"VERDİĞİ ZARAR, YANGINDAN 4-5 KAT FAZLA"

Olgun, "Çam kese böceği, orman yangınlarının verdiği zararın 4-5 katı. Bununla mücadelenin tek yolu biyolojik önlemler almaktır. Zaman zaman Orman Müdürlüğü bu konuyla ilgili çalışıyor. Fakat alan çok geniş. Kendi içinde bu mücadelenin sürmesi gerekiyor. Biz burada yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Torbalı'nın ormanları çok kıymetli. Bayındır ve Kemalpaşa'da da şu anda bu böceklerin tam zamanı. Çünkü ormanların bir kısmında çam kese böceği yuva yapmaya başladı, bir kısmında ise oluşmamış durumda. Onlar birbirlerinden etkilenerek bir konvoy şeklinde tüm ormanın etrafını sarıyorlar. Geçmiş yıllarda insan sağlığını tehdit eden corona virüsü hastalığı çıkmıştı. Ormanların da coronası çam kese böceğidir. Mücadele etmenin tam zamanı" ifadelerini kullandı.

Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Gözütok ise "Çam kese böceği tırtıllarının salgıladıkları bir hormon var. Bu hormon sayesinde iz bırakarak uzun bir konvoy oluşturuyorlar. Bu konvoy sayesinde besin kaynaklarına birlikte ulaşıyor ve kaybolmadan da yuvalarına dönerek hayatta kalma şanslarını arttırıyorlar. Bu da ağaç ibrelerine ciddi şekilde zarar veriyor. Ağaçların büyümesine engel teşkil eden bir durum oluşturuyor. Belediye olarak hem ormanlarımızdaki çam kese böceği hem de yangınlar konusunda tüm hassasiyeti gösteriyor ve orman idaresine destek oluyoruz. Geçmişte belediyemize ait kızılçam ormanlık alanında bakteriyle mücadele etmiştik. Bu sezonun başlamasıyla yine katkılarımıza devam edeceğiz" diye konuştu.