CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBM Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin konuştu. 

Kamuda tasarruf genelgesini değerlendiren Özel, Meclis'in genelge dışında tutulmasını olumlu karşıladı. Özel, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve parti gruplarına seslenerek Meclis'in kendi genelgesini hazırlaması gerektiğini belirtti.

Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin konuştu. Eczacılık fakültesi öğrencisi iki genç kız, Eczacılar günü dolayısıyla Özel'e çiçek verip eczacılar gününü kutladı. FOTOĞRAF: ZEKERİYA ALBAYRAK / SÖZCÜ

ÖĞRETMENLERE 'ATAMA BEKLEMEYİN' DİYOR

Özel, şunları söyledi:

 - Millet kemer sıkarken, milletin vekilleri tasarrufun dışında kalmasın. AKP ile CHP arasındaki oran çarpı dörttür. Yayımladığımız faaliyet raporlarına bakıldığında yarı fiyatına iki kat iş yapmışız.

- Belediyelerimizin hem bizim hem Cumhurbaşkanlığı genelgesine uymasını bekliyorum. Genelgenin iki hususu var. Biri şu: Yüzde 15 yatırım harcamalarından tasarruf... Bu CHP'nin yarattığı bütçeyle yapacağımız harcamalara dur deyip, CHP'li belediyeleri üretmeyen belediyeler diye göstermeye kalkarsanız biz orada yokuz. Başkanlarımı engellemeye çalışanla milletin huzurunda hesaplaşırız.

- Üç yıl boyunca yeni personel istihdamı... Atanmayan öğretmene şunu söylüyor. 'Benden 68 bin atama beklemeyin' diyor.  

- (Araç kiralaması) Mehmet Şimşek 'çerez parası' diyordu, şimdi üç yıllığına tasarruf genelgesine koymuş. Demek ki biz haklıyız.

- Genelgede umudumu artıran bir cümle var. 'Vergide adalet...' Tam zurnanın zırt dediği yer burası. Çok kazanandan çok, az kazanandan az alacaksın. Kazanmayana dokunmayacaksın. 

"İKİ SOMA DAHA OLDU"

- Soma'dan bugüne Türkiye'de 649 madenci daha öldü. Yani Soma'dan bugüne 2 Soma daha oldu. Ama kimsenin haberi olmadı.

- CHP kurumsal olarak hiç yalnız bırakmadı orayı. Salonun 87 duruşmada yaşadığı, yavaş yavaş artan ilgisizlik, medyanın büyük oranda kayıtsızlığı, ilk günler, muhalefet partisiyken orada bulunan MHP’nin milletvekillerinin, yöneticilerinin, Saray ile ittifak yaptıktan sonra sanki sorumlular değişmiş gibi adeta kamuoyunda taraf değiştirmeleri, ilgisizlikleri gözlerimizden kaçmadı.

KOBANİ DAVASI AÇIKLAMASI 

- (Kobani davası) Perşembe günü görülecek. Güçlü bir heyetle takip edeceğiz. Hukuka uyulması temennimizdir. Anayasa ve AİHM kararlarının göz önüne alınmasını ümit ediyoruz. O davada da adalet bekliyoruz.