Taban maaş ve güvenceli çalışma koşulları talebini tekrarlayan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyesi öğretmenler, İstanbul Taksim’de bir araya gelerek Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) önüne yürüdü. 

TERS KELEPÇEYLE GÖZALTINA ALINDILAR

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapan öğretmenler, ters kelepçeyle gözaltına alındı. Sendika üyesi öğretmenlerin serbest bırakılması için sendikanın Ankara’daki üyeleri de Meclis Parkı’nda oturma eylemi başlattı. Gözaltına alınan Özel Sektör Öğretmenleri, ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

"NORMALLEŞMENİN ANLAŞILMADIĞININ GÖSTERGESİ"

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, gözaltına alınan özel sektör öğretmenleri için sosyal medya X hesabında bir paylaşım yaptı. Özel, mesajında "Türkiye Özel Okullar Derneği önünde eylem yaparken gözaltına alınan özel sektör öğretmenlerinin taban maaş ve güvenceli çalışma taleplerinin yanındayız. Anayasal hakkın karşısına polisin dikilmesi, normalleşmenin anlaşılmadığının göstergesidir" dedi.

"TABAN MAAŞ TALEBİMİZİN ARKASINDAYIZ"

Konuyla ilgili “Öğretmenlik mesleğinin itibarını savunuyoruz” diyen Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Genel Başkanı Eren Edebali, şöyle konuştu:

* "Vatan Emniyet Müdürlüğü önündeyiz. Arkadaşlarımız bugün Türkiye Özel Okullar Derneği önünde gözaltına alındı. Hepsinin morali iyi. İfadeleri alınıyor. Birazdan hastaneye götürülüp, oradan serbest bırakılacaklar. Taban maaş mücadelemiz devam ediyor. Gözaltılar bizi yıldıramayacak. Biz buradan bir kez daha patron derneklerine ve Milli Eğitim Bakanlığı’na sesleniyoruz; talebimizin arkasındayız. 

* Öğretmenler asgari ücretle çalıştırılamaz diyoruz. Bunun mutlaka çözülmesi gerektiğini, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda taban maaş hakkımızın olması gerektiğini kararlı bir şekilde ifade ediyoruz. Eğitim nöbetlerimiz il il yayılacak. Öğretmenlik mesleğinin itibarını savunuyoruz. Arkadaşlarımızı birazdan alıp, mücadele alanlarına geri döneceğiz.”

"ARKADAŞLARIMIZ ŞİDDETE VE BASKIYA MARUZ KALDI"

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Ankara İl Başkanı Mahmut Yıldırım da "Bugün arkadaşlarımız İstanbul'da taban maaş talebini dile getirmek ve TÖZOK'u protesto için toplandı. Ama şiddete ve baskıya maruz kaldı. Bizler bu baskılara asla boyun eğmeyeceğiz. Taban maaş mücadelesini büyütmeye devam edeceğiz. Ankara'da Meclis Parkı'nda olmaya ve nöbet tutmaya devam edeceğiz. Herkesi davet ediyoruz. Taban maaşı mutlaka geri alacağız" dedi.