Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılının sonunda yaptığı açıklamada kripto para düzenlemesi hakkında yasanın hazır olduğunu ve yakında TBMM’ye sunulacağını söyledi.

Ancak söz konusu yasal düzenleme iki yıl gecikmeli olarak Meclis'e geliyor.

Kripto varlıkların yasa kapsamına alınması için hazırlanan yasa taslağının 2023 yılı bitmeden Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunulması bekleniyor. 

Konuyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Özgür Demirtaş şunları söyledi:

"Türkiye 2024 yılının başlarında Kripto Kanunu çıkaracak.

Bu kanunun olabildiğince özgürlükçü hazırlanması ülkeye büyük fayda sağlar.

Türkiye'de çok sağlam yazılımcılar var. Blockchain alanında ülke olarak harikalar yaratabiliriz.

Ama bunun için bu kanunun asla YASAKlara yönelmemesi gerekiyor. Örneğin, Yurtiçi borsalar dışında her şeyin yasaklanması, Türkiye'den Milyarlarca Doların kaçmasına neden olur. Onun yerine Blockchain mühendislerinin Türkiye'ye gelmesinin de önünü açacak bir düzenleme, Milyarlarca EKSTRA Doların ülkemize akmasını sağlar.

Hükümetin ve Kanun yapıcıların muhakkak bu sektörün ileri gelenleri ile beraber hazırlık yapması büyük fayda sağlayacaktır. 

Önümüzdeki bu fırsatı değerlendirebilmek dileği ile."

VERGİ GÜNDEMDE

Düzenlemede, kripto para ticaretinin vergilendirilmesi ilişkin maddelerin de yer aldığı belirtildi. Vergilendirmenin, gelir vergisi veya doğrudan vergiler yerine döviz alım satımında olduğu gibi ‘stopaj’ yoluyla gerçekleştirilmesi bekleniyor. Hali hazırda döviz alım satım işlemlerinde Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) adı altında binde 2 vergi alınıyor.