CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Almanya Berlin’de katıldığı Almanya’daki Sosyal Demokrat Parti (SPD) kongresinde Almanca olarak yaptığı konuşmada sözlerine, “Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olarak tüm Türkiye adına kongrenizi selamlıyor, Türkiye’den sosyal demokratların ve sosyalistlerin gönderdiği dostluk ve dayanışma mesajlarını sizlere iletiyorum” diyerek başladı. 

Özel, “SPD’nin bu Kongresi Avrupa ve tüm dünya açısından oldukça kritik bir zaman diliminde gerçekleşiyor. Bizler de Cumhuriyet Halk Partisi olarak kurultayımızı bir ay önce gerçekleştirdik. Partimizin ve ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda, tam 100 yıldır demokrasi ve sosyal adalet için mücadele eden partimizde, yol arkadaşlarımla beraber ‘Değişim’ diyerek görevimizi devraldık” diye konuştu.

"SOSYAL DEMOKRAT SİYASET GÜÇLÜ VE KARARLI YANITLAR ÜRETMELİ"

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra söylediği “Dönüm noktası” sözünü hatırlatan Özgür Özel şöyle devam etti:

* "Avrupa ve dünya için gerçekten de bir dönüm noktasındayız. Kıtamız, bölgemiz ve tüm dünya önemli sınamalarla karşı karşıya. Çatışmalar, savaş ve terörün gölgesinde yaşanan insanlık dramları, neoliberal sistemin doğurduğu ekonomik sorunlar, sosyal adaletsizlikler, toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri, ırkçılığın ve aşırı sağın yükselişi, göç krizi, küresel iklim krizi... 

* Tüm bu sorun ve tehlikeler eş zamanlı olarak karşımıza çıkıyor, birbirlerini besliyor. Sosyal demokrat siyasetin, özellikle biz Avrupalı sosyal demokratların ve sosyalistlerin tüm bu sınamalara karşı güçlü ve kararlı yanıtlar üretmesi gerekiyor. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, insanlığın tüm bu zorlukları aşmasını sağlayacak temel aracın sosyal demokrasi olduğuna inanıyoruz.”

"GAZZE’DE SİVİL ÖLÜMLERE YOL AÇAN SALDIRILAR DERHAL DURDURULMALI"

Konuşmasında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına değinen CHP Genel Başkanı Özel, “Bugün Gazze’de yaşananlar, sosyal demokrat ve sosyalist partilerin yüzyılı aşkın bir süredir savunduğu, insan haklarını, ihtiyaç sahiplerinin refahını ve masumların korunmasını amaçlayan ilkelere aykırıdır. Tam da bu yüzden, bu dramı durdurmak için harekete geçmemiz gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, parçası olduğumuz Sosyalist Enternasyonal ailesinin Başkanı Pedro Sanchez’in ortaya koyduğu tutumu destekliyor, Birleşmiş Milletler kararlarına ve uluslararası hukuka uyulması; sivil ölümlerine yol açan saldırıların derhal durdurulması, ateşkesin kalıcı olarak sağlanması çağrımızı yineliyoruz. Bizler, dünyanın her yerinde sorun ve çatışmaların çözümünün şiddet ve savaştan değil, diyalog ve iş birliğinden geçtiğine inanıyoruz” dedi.

"SOSYAL DEMOKRAT BİR DÜZENİN İNŞA EDİLMESİ BİR ZORUNLULUK OLARAK KARŞIMIZA ÇIKIYOR"

Özel konuşmasının devamında şunları söyledi:

* "Ülkelerimizde ve tüm dünyada milyonlarca insanı en temel haklarından yoksun, güvencesiz bırakan neoliberal anlayışın yerine sosyal demokrat bir ekonomik düzenin inşa edilmesi sadece bir ihtiyaç değil, bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Herkes için ekonomik ve sosyal hakların korunduğu bir düzen, eşitsizlikleri çarpıtarak büyüyen ırkçılığın ve aşırı sağın yükselişini de durduracak temel unsurdur. Bu doğrultuda, gündelik yaşamlarımızdaki etkilerini her geçen gün daha çok hissettiğimiz iklim krizi de dahil olmak üzere ekonomik ve sosyal sınamalara karşı bütüncül bir yanıt üretmenin olmazsa olmaz şartının uluslararası iş birliği ve dayanışma olduğuna inanıyorum.”

"DAHA FAZLA DEMOKRASİYE CESARET ETMEK İSTİYORUZ”

CHP lideri Özel sözlerini şöyle noktaladı:

* "Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkileri her yönden daha da geliştirmek, uluslarımız arasındaki işbirliğini artırmak ve bu işbirlikleri yoluyla küresel ve bölgesel sorunlara yanıt üretmek için geçmişte olduğu gibi yine inisiyatif alacağız. Aynı şekilde, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefinin reel politik gelişmelere kurban edilmesine müsaade etmeyeceğiz. 

* CHP ve SPD arasında, Türkiye ve Almanya arasında yeni dönemde artarak büyüyecek dayanışma ve dostluk ilişkileri demokrasi, sosyal adalet ve barış için yürüyen uluslararası mücadelemize daha da güç katacak. 21. yüzyılın hala başında sayılırız. Bu yüzyılı barışın, sosyal adaletin, demokrasinin, eşitliğin yüzyılı yapmak biz sosyal demokratların görevi. Partilerimiz ve ülkelerimiz arasındaki dayanışma büyüdükçe daha iyi bir dünyanın inşasında mesafe kat edeceğimiz bir gerçek. Burada SPD’nin unutulmaz lideri Willy Brandt’ın sözünü anımsatmak isterim; ‘Biz daha fazla demokrasiye cesaret etmek istiyoruz.’ Bu duygu ve düşüncelerimle, bir kez daha tüm Türk halkının dostluk ve dayanışma mesajlarını sizlerle paylaşıyor, başarılı bir kongre geçirmenizi diliyorum.”

ÖZGÜR ÖZEL, İSPANYA BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Özgür Özel, sosyal medya X hesabından yaptığı paylaşımda "SPD Kongresi için bulunduğum Berlin'de İspanya Başbakanı ve Sosyalist Enternasyonal Başkanı Pedro Sanchez ile bir araya geldik. Sn. Sanchez’in Gazze konusunda ortaya koyduğu tutumu desteklediğimi kongre konuşmamda da vurguladım" dedi.