CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve CHP heyetinin iki gün sürecek Bosna Hersek programı bugün başladı. Özel, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna'da ilk olarak Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçi Sadık Babür Girgin'i ziyaret etti.Büyükelçi Girgin, Özel ve CHP heyetini büyükelçilik kapısında karşıladı. Özel, Büyükelçi Girgin’e Cumhuriyet'in 100'üncü yılı onuruna Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafının olduğu cam obje hediye etti.Özel'e ziyaretinde CHP Genel Başkan Yardımcıları İlhan Uzgel, Gökçe Gökçen, İstanbul Milletvekili Namık Tan, Aydın Milletvekil Bülent Tezcan, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan eşlik etti."SOSYAL DEMOKRAT BİR PARTİYİ İKTİDAR YAPMAYI ÇOK İSTEDİK"

CHP lideri Özgür Özel, Bosna Hersek ziyareti kapsamında Başbakan ve Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Nermin Niksic ile bir araya geldi.

Özel, görüşmede yaptığı açıklamada, “Sayın Başbakan, bu hem sizin hem bizim en çok ihtiyacımız olan adaletin terazisi. Ayrıca partimizin altı oku var. Partimizin altı ilkesini temsil eden altı oku. Bunlar halkçılık, laiklik, devrimcilik, milliyetçilik, cumhuriyetçilik ve devletçilik. Bu amblemdeki altı ok ve adaletin terazisi, makam odanızda durdukça partilerimiz arasındaki dostluğu hatırlamanızı ümit ediyoruz” dedi.

Özel, “Özellikle Avrupa’da sosyal demokrasinin çok parlak bir dönem yaşamadığı bu süreçte, Bosna Hersek’te bir siyasi akrabamızı iktidardayken ziyaret etmek bizim için büyük bir mutluluk. Biz Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında sosyal demokrat bir partiyi iktidar yapmayı çok istedik, çok da yaklaştık ama olmadı. Ardından yaşanan bir kurultaydan sonra partimizde bir yönetim değişikliği oldu. Partimizin yeni yönetimi ile birlikte karşınızdayız. Yaş ortalamasının 43 olduğu ve kadroların tam yarısının kadınlardan oluştuğu bir üst yönetimimiz var” diye konuştu.“PARTİLERİMİZİN HER TÜRLÜ DAYANIŞMASINA VE ORTAK PROJELERE AÇIĞIZ”

“Türkiye’de bazılarımıza göre 2,5 milyon, bazılarına göre 5 milyona yakın Boşnak kökenli yaşıyor" diyen Özel, "Bizim burada arkadaşlarımız olduğu gibi, sizin Türkiye’de koskocaman bir aileniz var. Partilerimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi noktasında biz de aynı düşünüyoruz. Ayrıca bundan sonraki süreçte hem Sosyalist Enternasyonal’de hem de Avrupa Sosyalist Partisi’nde partimizi ben temsil edeceğim ve mümkün olan tüm toplantılara geleceğim. Bu bizim genel başkanlar düzeyinde daha çok görüşmemiz demek. Bundan sonra 11 Temmuz’larda mutlaka Bosna Hersek’te olmayı istiyorum. Partilerimizin her türlü dayanışmasına ve ortak projelerine açığız. Ayrıca buradaki belediyelerimiz üzerinden Türkiye’de kardeş belediyecilik projeleri gelişmiş. Sizin başardığınızı, Türkiye’de ve bütün Avrupa’da başararak, sosyal demokrasinin yeniden Avrupa’da ve dünyada yükselişe geçmesini ümit ediyorum, bunun için de gayret sarf edeceğim” ifadelerini kullandı.

“1990’LARDA YAŞANANLAR AVRUPA’NIN UTANCIDIR”

Özel, sözlerine şu şekilde son verdi:

“1990’larda burada yaşananlar ve 1995’teki büyük felaketin, soykırımın bir benzeri şu anda Filistin’de yaşanıyor. Uluslararası kamuoyu o zaman çok geç kalmıştı ve bu bütün Avrupa’nın utancıdır. Bunun Filistin’de tekrarlanıyor olmasına karşı bütün sosyal demokratlar ve sosyalistler olarak sesimizi birlikte yükseltmemiz gerekir.”