31 Mart yerel seçimlerinden zaferle çıkan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, sandık sonrası ilk kez partisinin grup toplantısında konuştu. 

Özel, konuşmasına belediye başkanlarına, adaylara ve partililere teşekkür ederek başladı ve "Bugün tarihi bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Bu mutluluğu elbette çok kişiye borçluyuz saya saya bitmez. Baba ocağının bacasını tüttürenlere selam olsun. Bize oy veren kimseyi pişman etmeyeceğimize söz veriyoruz" dedi.


FOTOĞRAFLAR: ZEKERİYA ALBAYRAK 

FİLİSTİN AÇIKLAMASI

Özel, 15 Nisan'da Filistin'e gitmek için hazırlıklarının tamamlandığını ancak İran ve İsrail arasında yaşanan saldırılardan sonra hava sahalarının kapatılması nedeni ile bu ziyareti ertelediklerini söyledi.

Özel, 7 Ekim'den beri Filistin'de 33 bin kaybın yaşandığını ancak dünya kamuoyunun tepkisiz kaldığını anlatarak şunları kaydetti:

- 15 Nisan günü dün Filistin’de olacaktım bütün hazırlıklarımız tamamdı ancak haftasonu yaşanan saldırılardan sonra tüm hava sahalarının uçuşa kapatılması kaçınılmaz olarak ziyaretimizi ertelememize sebebiyet verdi.

- Ancak en kısa zamanda Filistin’e gitmek ve oradaki halkın mağduriyetini 33 bin çoğu kadın ve çocuk kaybın bir kez daha dünyaya duyurulmasını, bir ülkede 33 bin tane civciv ölse Dünya Sağlık Örgütü harekete geçer, Birleşmiş Milletler heyet kurar salgın mı geliyor diye. Konu ile ilgili rapor ister.

- 33 bin çocuk kadın genç ölüyor kimse kılını kıpırdatmıyorsa  orada bize düşen, 3. genel başkanımız Karaoğlan Bülent Ecevit’in rahmetli Yaser Arafat’la kurduğu ilişki ve Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının davası olan Filistin davasına sahip çıkmaktır.

KEPEZ TEPKİSİ: YAZIKLAR OLSUN 

Özel, teleferik kazası sonrası Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün tutuklanmasına tepki gösterdi. Özel, şunları söyledi:

- Antalya'da büyük bir hukuksuzluk, vicdansızlıkla karşı karşıyayız. AKP döneminde inşa edilmiş teleferik. Rekor bir oy oyla seçilen Mesut Kocagöz, teleferiği denetleyen şirketten ayrıldıktan sonra üç kez daha denetim yapıldığı ortadayken tutukluluk gibi bir tedbire başvuranlar Allah'tan korksun.

- Soma'dan İliç'e ne facialar yaşandı, bir tane kamu görevlisi bile yargılanmadı. 22 yıllık iktidarlarında bir kişiyi dahi yargılamayanlar suçu Mesut Kocagöz'e yıkmaya çalışıyor, günah keçisi ilan etmeye çalışıyor. Buna izin vermeyeceğim. Yazıklar olsun.  

ÇETİN DOĞAN ÇAĞRISI 

- 28 Şubat'ın kinini 85 yaşındaki isimleri cezaevinde tutan bir kin var. Bu vicdansızlığın kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Çetin Doğan ve diğer hasta tutukluların tahliye edilmesi gerekmektedir.

"HATAY KİŞİSEL MESELEMİZ"

- (Hatay için yapılan tam kanunsuzluk başvurusu) Hatay'da bir sandığı saydırmayanlar, itirazları reddedenler bakalım tam kanunsuzluğa ne cevap verecek. Bu işin peşini bırakmayacağız. Hatay bizim kişisel, milli meselemizdir. 

- (31 Mart sonuçları) Türkiye'nin birinci partisi olmayı hep birlikte başardık. Nüfusun yüzde 65'ine ekonominin yüzde 80'ine hizmet etme yükümlülüğümüz var. Bu tarihi sorumluluğun yükünü nasıl taşıyacağımızı, bize oy veren hiç kimseyi nasıl pişman etmeyeceğimizi, partimizi nasıl iktidar yapacağımızı konuşmaya, çalışmaya başlıyoruz.

- CHP, bir çağrıda bulundu. Partilerle ittifak yapamadık... CHP kimsenin tapulu malı değildir. Bu parti baba ocağıdır. Baba evinin tapusu ne bende ne de benden önceki genel başkanlarda. Baba evinin tapusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ündür...   

"BİRİNCİ PARTİ OLMANIN SORUMLULUĞUYLA..."   

Baba evine gelenlerin hiçbirini pişman etmeyeceğiz. Birinci parti olmanın sorumluluğuyla hakkı yenen kim varsa arkasında yanında değil önlerinde yürüyeceğiz. Esnafın, emeklinin sesi olmaya devam edeceğiz. 

- 27 Şubat'ta demiştim ki 'Şimdi kalkın gidin, bu seçimi alın'. Şimdi diyorum ki kalkın onlara halkın partisinin nasıl halkçı bir parti olduğunu göstermeye gidin, kalkın ve Türkiye'yi kucaklayın. Biz Türkiye'nin partisiyiz, yolunuz açık olsun.