Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iş dünyasına ilişkin düzenlemeler de içeren vergi taslağını anlatmak üzere reel sektörün önde gelen kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Bloomberg HT’ye konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Bakan Şimşek’in iş dünyası temsilcileriyle vergi paketini değerlendirmesinin detaylarını paylaştı.

Gültepe, toplantıda özellikle kayıt dışı ile alakalı olan bütün maddelerin kendileri tarafından desteklendiğini belirttiklerini ve daha fazla yaptırımların yapılması gerektiğini söylediklerini belirtti.

'UYGUN OLMADIĞINI İLETTİK' 

Gültepe, “Cirodan vergi alınmasının bu dönemde uygun olmadığı görüşümüzü ilettik. Kurumlar vergisinde ihracatçı firmaların muaf tutulması görüşümüzü de ilettik ve devreden KDV’nin firmalar üzerinde yük getirebileceğini aktardık” dedi.

Gültepe, üretici ve ihracatçı olarak “zor bir süreçten” geçtiklerini belirttiği konuşmasında, “Özellikle fiyat tutturma konusunda yaşamış olduğumuz sorunlar var. Bundan sonra adım adım her ay gerek kurdaki, gerekse faizlerdeki ve enflasyondaki düşüşü kontrol altına alırsak, ihracatın en az yüzde 10’un üzerinde bir büyüme olduğu günlerimize geri döneceğiz” ifadelerini kullandı.

'DEĞİŞMESİ GEREKENLERİ İLETTİK'

Türk İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez de bugün Şimşek ile yaptıkları toplantıya ilişkin değerlendirmelerini SÖZCÜ ile paylaştı.

Kamuoyunda konuşulan birçok maddenin son taslakta olmadığının Şimşek tarafından kendilerine yapılan sunumda ifade edildiğini belirten Sönmez, değişmesi gerektiğini düşündükleri maddeleri de ilettikleri, taslakla ilgili yapacakları çalışmayı da önümüzdeki günlerde ekonomi yönetimine ileteceklerini dile getirdi.