Rebecca Welch, 23 Aralık'ta Fulham - Burnley maçını yöneterek Premier Lig'de maç yöneten ilk kadın hakem olacak. Sam Allison da Uriah Rennie'nin izinden giderek 15 yıl sonra bir üst lig maçında görev alan ilk siyahi hakem olacak. Allison 26 Aralık'ta Sheffield United ile Luton Town arasında oynanacak maçta görev alacak.

Wendy Toms 1990'larda Premier Lig'de çizgi hakemi olan ilk kadın asistandı ve onu yakın zamanda Natalie Aspinall ve Sian Massey-Ellis takip etti.

Welch geçtiğimiz ay Fulham'ın Manchester United'a karşı oynadığı maçta teknik alanda dördüncü hakem olarak görev yapan ilk kadın oldu ve şimdi de kendisine bir maç verildi.

"OYUNU İYİ OKUYOR"

Hakem şefi Howard Webb, "Rebecca sahada gerçekten sakin ve odaklanmış bir birey. Oldukça abartısız bir şekilde büyük saygı görüyor. Oyunu iyi okuyor; doğru karar veriyor, sahada da iyi bir atlet." ifadelerini kullandı.

Welch'in Frappart'a benzediğini söyleyen Webb, "Onunla tanıştığınızda, çok uzun boylu biri olmadığını görüyorsunuz ama bir duruşu var. Gerçekten kararlı bir hakem. Bazı yönleriyle bu yıl Şampiyonlar Ligi'nde görev yapan Fransız hakem Stephanie Frappart'a benziyor." yorumunda bulundu.

39 yaşındaki hakem bu yıl hızlı bir yükseliş yaşadı ve ocak ayında Birmingham City ile Preston North End arasında oynanan Championship maçını yöneten ilk kadın oldu.

15 YIL SONRA İLK SİYAHİ HAKEM

Hakem Sam Allison, 15 yıl sonra Premier Lig'deki ilk siyahi hakem olarak tarihe geçmeye hazırlanıyor.

Hakemliğe başlamadan önce itfaiyeci olan Allison, PGMOL başkanı Howard Webb'in yaz aylarında üst lig hakemliğini çeşitlendirme sözünü yerine getirmesiyle birlikte Sheffield United-Luton Town maçında görev alacak.

Halen gönüllü olarak zaman zaman itfaiyecilik mesleğini sürdüren 42 yaşındaki hakem, üç yıl öncesine kadar İngiltere'nin en üst dört ligindeki tek siyahi hakemdi ve 2008'deki Uriah Rennie'den bu yana da görev yapan ilk siyahi hakemdi.

Bu durum, İngiltere'deki yaklaşık 300 hakem arasında beyaz olmayan hakemlerin sayısının hala tek haneli rakamlarda olduğu bir döneme denk geliyor. Allison'ın son atamasıyla Rennie'den sonra Premier Lig'de maç yöneten ikinci siyahi hakem olacak.