İstanbul Büyükçekmece'de kentsel dönüşüm kapsamında 22 bloklu 370 konutta yıkım çalışmaları başladı. Yıkımı yerinde inceleyen deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Malum Marmarada büyük bir deprem bekliyoruz ve bu süre de çok uzun olmayacak. Marmarada büyük deprem olacağını anlamak için uzman olmak gerekmiyor. Tarihsel süreçlere baktığımızda medeniyetlerde önemli yıkımlar yaratan büyük hadiseler var. Marmarada en son 1766'da çifte bir deprem var. Bunun süresi doldu. Dolayısıyla her an Marmarada bir deprem olma potansiyeli var" dedi. 

Marmara ve İstanbul'un hem yapı stoğu hem de nüfus açısından Türkiyenin en büyük yeri olduğuna dikkat çeken  Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Ayrıca ekonomik verileri düşündüğünüzde buranın ne kadar önemli bir bölge olduğunu hepimiz biliyoruz. Büyükçekmecede bunlardan bir tanesi. Bu hassasiyeti açısından hem Büyükçekmecede hem İstanbul ve Marmara da kentsel dönüşüm çok gerekli . Bu anlamda 1999 depreminden sonra hukuki sorunlar ve finansal sorunlar açısından bir gecikmişlik var. Bunu artık geciktiremeyiz" diye konuştu. 

"EKONOMİK OLARAK DA ALTINDAN KALKAMAYIZ"

İstanbul ve çevresinde olacak depremin büyük yıkım yaratacağını söyleyen Prof. Dr. Ersoy, şunları kaydetti: "Deprem sizi beklemez. Geldiği zaman önemli bir yıkım yapar. Özellikle böyle sıvılaşabilir zeminlerde etkisi daha fazla olabilir. Bunun için uzmanların söyledikleri değil 2023 de etkilen 11 tane ilimize bakın. Bu milat olmayacaksa ben artık söyleyecek kelime bulamıyorum. Ekonomik olarak altından kalkamayız. Bu bakımdan kentsel dönüşüm projeleri çok takdir ediyoruz. Büyükçekmece İstanbul depremine dirençli bir kent olarak hazırlanacaktır" 

"HALİÇ KIYISININ GÜNEYİNDEKİ TÜM İLÇELER..."

İstanbul zemini hakkında konuşan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Zemin hassasiyetini söyleyecek olursak özellikle Avrupa yakası Haliç kıyısının güneyindeki tüm ilçeler zemin bakımından hassas. Buralarda bina tabi yapılacak ama hakkını vererek yapılmalı. Zemin ile yapının barışık olduğu bir mühendislik uygularsanız depremde bir şey olmaz. Depremde güvenli olan yerler sokaklar değil evlerin içidir. Eviniz güvenliyse sokağa çıkmamıza da gerek yok. Sokaklarda aylarınızı yıllarınızı harcayamazsınız. Bizim için kolay olan sağlam binalardır. Dirençli kentlerdir. Şu anda bu tür örnekleri görmekte şahsen bir deprem uzmanı olarak beni mutlu ediyor" dedi.

32 yıldır yıkımı yapılan binada oturan Aynur Kantancıoğlu, Bazı çatlaklar vardı binamızda. 99 depremini yaşadım. Çok hafif bir sarsıntı oldu öyle abartılı bir şey değildi. Tabi korku yaşadım. Bodrumda çatlaklarımız çoktu. Sağ olsun başkanımız ilgilendi ifadelerini kullandı.