Döviz piyasalarında dengeler son haftalarda Türk Lirası lehinde değişmeye başladı. Hem dış piyasalarda hem de yurt içinde TL’ye olan ilginin artıyor. Kapalıçarşı’da son günlerde dolarda zaman zaman gözlenen geri çekilme fiziki olarak döviz satışının yaşandığını gösterirken, yabancı yatırımcıların uzun TL poziyonlarını artırmasıyla Londra swap faizlerinde sert düşüş oldu. İki gün önce yüzde 43 olan Londra swap faizleri dün yüzde 31’e kadar geriledi. Ekonomistler yabancı yatırımcıların sadece pazartesi günü 1 milyar doların üzerinde spot satış yaptıklarını tahmin ediyor. Yurt içinde dolar dün bankalararası piyasada 32.21 liraya, Kapalıçarşı’da ise 32.14 liraya kadar geri çekildi. Fiziki döviz piyasasının kalbinin attığı Kapalıçarşı’da doların son günlerde alışılmışın tersine bankalararası piyasanın gerisine düşmesi zaman zaman fiziki döviz satışının arttığını gösteriyor. Uzun bir aradan sonra ilk kez uluslararası ölçeğe sahip bankalar da ard arda Türk Lirası lehine ‘uzun’ pozisyon önerisinde bulundu  Önceki gün Citigroup, 6 aylık forward işlemlerinde dolara karşı Türk Lirası alım önerisinde bulunurken, bu görüşünün arka planına da önümüzdeki birkaç ayda beklediği sermaye girişlerine yer verdi.

UZUN ZAMAN SONRA İLK

JPMorgan ise geçen hafta TL için dolar karşısında pozisyon alınmasını tavsiye etmişti. Yabancı ilgisinin artmasıyla TL dün sabah uzun zaman sonra ilk kez gelişmekte olan ülkeler arasında en çok yükselen para birimi oldu. Dün 32.3830 lira seviyesinde ayı tamamlayan dolar, yedi ay kesintisiz yükselişinin ardından ilk kez nisan ayında yüzde 0.16 oranında geriledi. Aralık 2021’de Kur Korumalı Mevduat’ın devreye alınmasından bu yana geçen 29 ayda dolar aylık bazda sadece dört kez TL’ye karşı düşüş yaşadı.

‘Yabancı geliyor swap limitlerini açın’

Sosyal medya X hesabından “Yabancı geliyor, türev limitini artık kademeli açın” çağrısında bulunan Ekonomist İris Cibre, BDDK’nın TL’deki düşüşe önlem olarak 2018’de swap işlemlerine getirdiği sınıra dikkat çekti. Cibre, “Bu limitler kaldığı için, yabancı, 1 haftalık/1 aylık swap yaptığında ve vade sonu geldiğinde, roll (bir yatırımın başka yatırıma aktarılması) edemeyecek, BDDK izni yok. Dolayısıyla, büyük ihtimalle, ki daha önce de böyle oldu, spottan dolarını alıp gidecek” dedi. Cibre yabancı yatırımcıların ilgisinin devamını riske soktuğu için swap limtilerinin açılması gerektiğini savundu.