ABD merkezli New England Journal of Medicine'de ortaya çıkan vakada, ismi açıklanmayan bir kadının glioksilik asit içeren ürünleri düzenli olarak kullanmasının ardından organ yetmezliği yaşadığı, ayrıca midesinin bulandığı, kusma, ishal, ateş ve sırt ağrısı yaşadığı kaydedildi.

Kadın, söz konusu saç ürünlerini kullanmadan önce herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığını ancak kimyasallar uygulandığında kafa derisinde yanma hissi hissettiğini söyledi.

Doktorlar, saç düzleştirme tedavilerinde popüler olan glioksilik asit ve türevlerinin deriden kana sızabileceği ve iç organlara gidebileceği konusunda uyardı. Son örnekte olduğu gibi oradan da böbreklere ulaşarak organ yetmezliğine varan sonuçlar ortaya çıkarabiliyorlar.

ÜÇ KEZ YAPTIRMIŞ

Talihsiz kadının Haziran 2020, Nisan 2021 ve Temmuz 2022'de aynı kuaför salonunda üç kez yüzde on glioksilik asit içeren işlem yaptırdığı belirtildi.

Kadına, böbreklerin kandaki suyu ve atık ürünleri filtrelemeyi bırakması sonucu oluşan ani fonksiyon kaybı anlamına gelen akut böbrek hasarı teşhisi konuldu.

Hastane testleri, kanındaki atık ürün olan kreatinin düzeylerinin normal ölçümlerin iki katına çıktığını gösterdi.

Doktorlar, glioksilik asidin böbreklere zarar verdiğini çünkü organların içinde uzun kristallere parçalanarak taş oluşturduğunu ve organların düzgün çalışmasını engellediğini öne sürdü.

Glioksilik asit, saçın yapısını geçici olarak değiştirerek kuaförlerin kıvırcık saçları düz hale getirmesini sağlıyor.