Ankara'da İbni Sina Hastanesi sağlık çalışanları, “Üvey evlat değil, sağlık çalışanıyız”, “Sadaka değil, teşvik istiyoruz”, “Mobing değil, huzur istiyoruz”, “Kira ve büyükşehir tazminatı istiyoruz”, “YHS kaldırılsın”, “3600 ek gösterge mağdurlarına hakkı verilsin”, “Kamuda yeterli istihdam sağlansın”, “Seyyanen zam kök maaşa yansıtılsın”, “Emekliliğe yansıyan tek kalem maaş istiyoruz”, “Aile birliğinin sağlanması için tayin hakkı istiyoruz” sloganlarıyla basın açıklaması yaptı.

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın “YÖK’e bağlı üniversite hastanelerinde çalışanların ekonomik, sosyal ve mesleki sorunlarının çözülememesi üzerine toplandık.

Bir günlük iş bırakma kararımızla da sorunların çözülmesi noktasındaki kararlığımızı ifade etmek istiyoruz” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“ALIN TERİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ”

-Açlık sınırının 17.725 TL, yoksulluk sınırının 57.736 TL olduğu günümüzde, Ankara Üniversite hastanelerinde çalışan sağlık emekçileri emsallerinde daha az teşvik almaktadır.

-Diğer üniversite hastanelerinde çalışan meslektaşlarıyla aynı işi yapan hastane çalışanlarına yapılan haksızlık tüm çabalarımıza rağmen çözülememiştir.

-Personel eksikliği nedeniyle daha fazla emek ve yoğun mesai harcayan arkadaşlarımızın alın terinin karşılığı verilmelidir.

“AİLE BİRLİĞİMİZ SAĞLANAMIYOR”

-Diğer yandan Atama ve Nakil Yönetmeliğinin çıkarılmaması nedeniyle aile birliği sağlanamamaktadır. Anayasa’nın 41. maddesinin 1. ve 2. Fıkrası aile birliğinin sağlanması için gerekli tedbirlerin alınmasına yöneliktir.

-Aile birliğinin sağlanması kanun ile güvence altına alınmış olmasına rağmen ne yazık ki ilgili kurumların gerekli hassasiyeti göstermemeleri nedeniyle aile birliği sağlanamamakta ve bundan çocuklar başta olmak üzere tüm aile bireyleri etkilenmektedir. Bilinsin ki bu taleplerimizin takipçisi olacağız. Taleplerimizin yerine getirilmesi için yetkilileri göreve davet ediyor ve bir gün iş bırakıyoruz.

Cem YILDIRIM/ANKARA