Süper Lig ekiplerinden Yılport Samsunspor, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) 2024-2025 sezonu için belirlediği harcama limitlerine itiraz etti.

Kırmızı-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, TFF Kulüp Lisans Kurulu tarafından belirlenen ve kulübe bildirilen harcama limitinin adil olmadığı savunuldu.

Harcama limitlerine göre Samsunspor'un Süper Lig'deki en düşük bütçeli kulüplerden biri olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Tarafımıza tebliğ edilen Süper Lig Takım Harcama Limitlerine göre finansal açıdan hiçbir borcu ve sıkıntısı bulunmayan kulübümüz, 2024-2025 futbol sezonunda yüzde 30 sapma dahil 367 milyon 734 bin 972 lira ile düşük harcama limitine sahip kulüplerden biri olmuştur. 2023-2024 futbol sezonunda kulüp harcama limitimiz ilk olarak yüzde 30 sapma dahil 255 milyon 436 bin 367 lira açıklanmış, kulübümüz tarafından sermaye artırımı sonrasında 646 milyon 127 bin 892 liraya yükseltilmiştir. Açıkça görülmektedir ki 2024-2025 futbol sezonu için açıklanan harcama limiti, geçtiğimiz sezondan sermaye artırımı sonrasında elde edilen harcama limitinin neredeyse yarısıdır. Kulübümüzün belirlenen yeni harcama limitleriyle mevcut kadrosunu dahi koruyabilmesi mümkün değildir."

"KULÜBÜMÜZ CEZALANDIRILMAKTADIR"

Samsunspor'un hiçbir borcunun bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Futbol ailesi dahil hiçbir üçüncü tarafa, kamu kurum ve kuruluşlarına borcu bulunmayan kulübümüz adeta cezalandırılmaktadır. Mevcut talimatın adil rekabeti sağlayamadığı, Türk futboluna yatırım yapan gerçek ve tüzel kişileri teşvik etmekten ziyade onları sindirmeye yönelik olduğu aşikardır. Tüm bu nedenlerle TFF'ye çağrımız güncel mevzuatın, futbolun paydaşlarından gelen talepleri dikkate alacak bir komisyon kurularak yeniden değerlendirilmesi ve düzenlenmesidir."