İzmir Karşıyaka’daki en büyük alışveriş merkezi Hilltown kaçak yapılaşmayla gündeme geldi. Alışveriş merkezindeki bazı yapıların ruhsatsız olduğu ortaya çıktı.

Rönesans Holding bünyesindeki Altunizade Gayrimenkul Yatırım ve İnşaat Şirketi’ne ait Hilltown AVM’ye 2016 yılında Karşıyaka Belediyesi’nden inşaat ruhsatı verildi. Yalı Mahallesi’nde 90 bin metrekare alan üzerine kurulan alışveriş merkezinde 68 bin metrekare alana konuşlandırılmış kiralık dükkanlar, 2 bin metrekare oyun alanı, 2 bin 750 araç kapasiteli otopark ve 7 sinema salonu yapıldı. Şirket 2019 yılında iskan ruhsatı alarak alışveriş merkezini faaliyete başlattı.

AVM’YE 25 MİLYON LİRA CEZA KESİLDİ

İlerleyen süreçte Hilltown AVM’nin kuzey cephesine ek yapı inşa edildi. Belediye, Hilltown AVM’nin onaylı ruhsatı ile imar planında yeri olmadığını tespit ettiği Mandela’s Ubuntu adlı işletmeye cezai işlem uyguladı. Belediyenin, kafe, bar, restoran bulunan işletmeye, 3194 Sayılı İmar Kanunu’na aykırılık nedeniyle 9 Ocak 2024 tarihinde 7 milyon 770 bin lira, 14 Mart 2024 tarihinde 17 milyon 62 bin lira para cezası uyguladığı açıklandı.

Alışveriş merkezinin sahibi olan Altunizade Şirketi tarafından söz konusu kaçak yapılar hakkında yapılan imar planı tadilatı başvurusu ise reddedildi. Yıldız Ünsal’ın belediye başkanı seçilmesinin ardından da 2 Mayıs 2024 tarihinde 29 bin 917 lira ceza kesildi. Şirket yargıya başvurarak cezalara itiraz etti. 

ŞİRKETİN KAÇAK UNSURLARI YASALLAŞTIRMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Altunizade Şirketi, Hilltown AVM’nin kuzey cephesinde inşa edilen kaçak yapılar hakkında mevcut kullanım ve yapılaşma koşulları değişmeksizin yapı yaklaşma sınırının düzenlenmesi talebiyle 1/1000 Ölçekli İmar Planında değişiklik için geçen hafta bir kez daha belediyeye başvurdu. Dilekçe geçtiğimiz Perşembe günü Karşıyaka Belediye Meclisi toplantısına geldi. Konu komisyona havale edildi. Çalışmasını tamamlayan komisyon meclise olumsuz rapor verdi. Dün gerçekleştirilen meclis toplantısında ise şirketin talebi oybirliğiyle reddedildi. Şirketin daha önce de aynı talepte bulunduğu, 2023 yılında Karşıyaka Belediye Meclisi’nde onaylanan başvurunun 9 Ekim 2023 tarihindeki İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde reddedilerek idari sürecin sona erdiği vurgulandı. 

RUHSATSIZ YAPILAR YIKILACAK

Belediye meclisi toplantısında söz alan AKP Grubu Sözcüsü Hasan Ünal, “İşletmenin yapı kullanma izni yok. Bu işletme kapatılmalıdır” dedi. Alışveriş merkezinin yapı kullanma izni olduğunu söyleyen Başkan Yıldız Ünsal ise ruhsatsız dükkanların yıkılacağını bildirdi. Ünsal, alışveriş merkezinin bahçesine izinsiz kurulan çadırın da mühürlendiğini söyledi. Ünsal, her kişi ve kuruma eşit mesafede olduğunu, yasal mevzuat neyse onu uygulamakla mükellef olduklarını kaydetti. 

ÖZGÜR ÖZEL: KISKANÇLIK KAYNAKLI OLABİLİYOR

Konuyu CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e de anlattığını belirten Ünsal, “Çıkan haberlerle ilgili bilgi verdim. O da dedi ki; ‘Kıskançlık kaynaklı haberler olabiliyor. Öyle bir süreç yaşıyoruz. Karşıyaka Belediyesi’nin hukuka ve kanuna uygun olan uygulamalarını desteklerim ben.’ Çıkışta da verilen kararı bildireceğim. Onu mutlaka sevindireceğini düşünüyorum” diye konuştu.