Yakın zamanda yapılan bir araştırma, vücudun en büyük kasları olan uyluğun ön kısmındaki kuadriseps kaslarının güçlendirilmesinin diz protezi ihtiyacını azaltabileceğini buldu.  

Uzmanlar ise büyük kalçaların faydaları konusunda şu ana kadar elde edilen kanıtları şu şekilde sıralıyor…

KALBİNİZİ KORUR

Kalçaları güçlü olan kişilerde kalp krizinden sonra yetmezlik gelişme olasılığı daha düşüktür. Kalp krizi geçirenlerin neredeyse yüzde 10'unda, hasar gören kalp vücuda yeterli miktarda kan pompalayamadığı için kalp yetmezliği gelişiyor, bu da nefes darlığına ve ayak bileklerinin şişmesine neden oluyor.

BEYİN GÜCÜNÜ ARTIRABİLİR

Araştırmalar, güçlü kalçalara sahip olmanın beyin gücü üzerinde zincirleme bir etkiye sahip olabileceğini öne sürüyor. 2015 yılında King's College London tarafından 324 gönüllünün katıldığı bir araştırma, on yıllık bir süre boyunca daha güçlü üst bacak kasları ile daha iyi korunmuş zihinsel yetenek ve beyin yapısı arasında “çarpıcı bir koruyucu ilişki” tespit etti.

ARTRİTTEN KORUR

İyi duruş kemiklerimizi ve eklemlerimizi doğru pozisyonda tutar ve kalçalarımızda, sırtımızda, omuzlarımızda ve boynumuzda ağrıya neden olabilecek aşınma ve yıpranmayı azaltır.

London Bridge Hastanesi'nde danışman ortopedi cerrahı olan Profesör Tony Kochhar, ayakta durduğumuzda ve yürüdüğümüzde iyi bir duruşun anahtarının güçlü uyluklara sahip olmak olduğunu söylüyor.

SİZİ ZİNDE TUTAR

Güçlü uyluklar düşmeleri önlemeye yardımcı olmak açısından önemlidir. Londra'da yaşayan fizyoterapist Sammy Margo, “Düşme, özellikle yaşlı kişilerde hastaneye başvuruların başlıca nedenidir. Bu yüzden güçlü bacaklara sahip olmak hayati önem taşıyor, onlar vücudun direğidir.” dedi.