CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sosyalist Enternasyonal Avrupa Komitesi Toplantısı’na katılmak üzere Romanya’nın başkenti Bükreş’e gitti. Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı olan Özel, Bükreş Parlamento Sarayı’nda düzenlenen toplantıda Türkiye’yi temsil etmek üzere yer aldı. Özel’e; Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcısı İlhan Uzgel, İstanbul Milletvekili Namık Tan, Parti Meclisi Üyesi Emin Umut Dikili ve eski CHP Genel Sekreter Yardımcısı Şule Bucak eşlik etti.

Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu, Özel’i parlamento binasının girişinde karşıladı. Özel, toplantının yapıldığı salonda, İspanya Başbakanı ve Sosyalist Enternasyonal Başkanı Pedro Sanchez ile selamlaştı.

Sosyalist Enternasyonal’ın Bükreş’te düzenlenen Avrupa Komitesi toplantısında yaynılanan Bükreş Deklarasyonu’nda, CHP’nin yerel seçim başarısı ve Türkiye’nin AB sürecine ilişkin vurgular yer aldı.

AB VE 31 MART MESAJI

Özgür Özel’in ve CHP heyetinin girişimiyle deklarasyona eklenen ilgili bölümle, sol-sosyal demokrat partiler nezdinde, Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin gelişme yaşandı. Oy birliğiyle kabul edilen deklarasyonda, ''Türkiye’den üye partimiz CHP’yi son yerel seçimlerdeki etkileyici zaferlerinden dolayı tebrik ediyor ve AB tam üyelik sürecinde büyük atılıma yol açacak demokrasi ve reform mücadelesini destekliyoruz'' ifadeleri yer aldı.

ÖZEL: KRİTİK BİR ADIM

Özel, Bükreş Deklarasyonu’nda bu bölümün yer almasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, ''Bunu hem partimiz hem Türkiye için kritik bir adım olarak görüyoruz. Türkiye’nin haklarını Avrupa’da savunacağımızı pek çok kez söyledik. Bu kapsamda Sosyalist Enternasyonal’in Bükreş Deklarasyonu’nda böyle bir bölümün oy birliğiyle kabul edilmiş olması çok önemlidir'' ifadesini kullandı.

BÖKE'YE YENİ GÖREV

Toplantıda ayrıca, Sosyalist Enternasyonal ile Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Sosyalist Grup arasındaki ilişkileri yürütme görevine CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke getirildi.

Sosyalist Enternasyonal kaynakları, Özel’in Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı’nı üstlenmesinin ardından Böke’nin de bu göreve getirilmesinin Türkiye’nin ve CHP’nin uluslararası platformlarda etkinliğinin artması açısından önem taşıdığına işaret ettiler.

İKİLİ TEMASLAR 

Öte yandan Özgür Bükreş’te ikili temaslarda bulundu.

Özel; İspanya Başbakanı ve Sosyalist Enternasyonal Başkanı Pedro Sanchez, Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Hajrulla Çeku, Yunanistan’ın Avrupa Sosyalist Partisi (PES) Üyesi, Milletvekili İlhan Ahmet ve Moldova’dan Avrupa Sosyal Demokrat Partisi (ESPD) Genel Başkanı Ion Sula ile görüştü.

Özel, toplantının kapanışında ülke temsilcileriyle bir araya gelerek aile fotoğrafı çektirdi.