İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) daha az parasal genişlemeye gideceğini gösteren mart ayı enflasyon verilerinin ardından sterlin euro karşısında bir ayın en yüksek seviyesini gördü.

İngiltere'de Tüketici Fiyatları Enflasyonu, yıllık bazda yüzde 3,2 ile iki buçuk yılın en düşük seviyesine geriledi. 

Finansal hizmetler firması Ebury'nin piyasa stratejisi başkanı Matthew Ryan, "Enflasyonun temel göstergeleri 2021'in sonlarından bu yana en düşük seviyelerine gerilerken, özellikle hizmet enflasyonunda devam eden istikrar, Para Politikası Kurulu üyeleri arasında temkinli bir yaklaşım ortaya çıkarabilir" dedi.

2024'ün ilk çeyreğinde, sıkı işgücü piyasası ve enerji fiyatlarından kaynaklanan ticari şok, analistlerin BoE'nin Avrupa Merkez Bankası ve Fed'in ardından faiz indirimi yapacağı beklentisine yol açtı.

Rabobank forex stratejisti Jane Foley, "Kamu maliyesinin zayıf durumu, çok az manevra alanı olduğunu gösteriyor. İkincisi, seçimlerin piyasalar için güven verici derecede sıkıcı bir olay olabileceğine işaret ediyor" dedi. Bu ayın başında yayınlanan ve muhalefetteki İşçi Partisi'nin 400'den fazla sandalye kazandığını gösteren ankete göre, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın Muhafazakar Partisi'ni seçimlerde ağır bir yenilgi bekliyor.