NY-Presbiteryen Queens'te yaşam koçu olan Maria Corvese, birçok insanın stresin ne kadar zararlı olabileceğinin farkında olmadığını söylerken, "Stres, uykunuz, sindiriminiz ve hayata genel bakış açınız da dahil olmak üzere sağlığınızın birçok yönünü etkileyebilir." diye ekliyor.

Corvese, stresi azaltmak için beş basit adımı şu şekilde paylaşıyor…

EGZERSİZ

Hareket etmek, bir saat boyunca koşu bandında koşmak ya da meşakkatli bir temel eğitim kampında emek harcamak anlamına gelmiyor.

Aslında Amerikan Kalp Derneği'ne göre egzersizin sağlık açısından faydalarından yararlanmak için tek yapmanız gereken haftada 150 dakika zaman harcamak.

NY-Presbyterian öğle yemeğinde 30 dakikalık bir yürüyüş yapmanızı, toplantıları yürüyüş toplantılarına dönüştürmenizi veya masanızda squat yapmanızı öneriyor.

ESNEME

Biraz hareket etmek için spor salonuna gitmenize gerek yok. Esneme hareketleri hemen hemen her yerde yapılabilir ve çalışmalar küçük bir hareketin bile pek çok fayda sağlayabileceğini doğruluyor.

Corvese, "Çocuk duruşu, aşağıya doğru köpek duruşu, hatta sadece iki kolu yukarı kaldırıp her iki tarafa doğru hafifçe esneme gibi sakinleştirici pozlardan bahsediyorum. Her esnemede sadece birkaç dakikanın bile stresi azaltmaya gerçekten yardımcı olabilmesi şaşırtıcı." diyor.

Optimum kazanımlar için esneme hareketinizi derin nefes almayla eşleştirin. 20 saniye deneyin, bir ara verin ve ardından 60 saniyeye ulaşmak için iki kez daha tekrarlayın.

NEFES ALMA

Eğer hararetli bir anın ortasındaysanız ve kendinizi birkaç derin nefes almaya zorladıysanız, bu basit uygulamanın işleri anında sakinleştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini zaten biliyorsunuzdur. Aynı şey stres için de geçerli.

Araştırmalar, büyük ve yavaş nefes almanın beyne daha fazla oksijen gönderdiğini, bunun da parasempatik sinir sistemini harekete geçirerek daha sakin bir duruma yol açtığını gösteriyor.

İYİ YEMEK

Uzmanlar, stresli olduğunuzda, dondurma veya çikolatalı tatlılar gibi bazı rahatlatıcı yiyecekleri tüketmek cazip gelse de, aslında vücudunuza herhangi bir iyilik yapmadığınızı vurguluyor.

Bunun nedeni, bu yüksek şekerli veya yağlı yiyeceklerin genellikle birkaç saat sonra enerji çöküşüne yol açmasıdır.

Bunun yerine Corvese, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet benimsemeyi tavsiye ediyor çünkü stres bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve özellikle kışın greyfurt, ilkbaharda portakal, yazın kavun ve sonbaharda elma gibi C vitamini açısından yüksek ürünler tüketmeyi öneriyor.

FARKINDALIK PRATİĞİ

Corvese, fiziksel veya duygusal durumunuzun farkında olmanın ve bunu kendinize yüklenmeden kabul etmenin stresi azaltabileceğini söylüyor.

Corvese, "Haftalık meditasyonlarınızı artırmak, haftada bir egzersiz eklemek veya planlanan partiler ve etkinlikler arasında dengeli bir diyet yapmak olsun, odaklanacak bir şey seçerek başlayabilirsiniz" diyor.