Güzellik sektöründeki pazar payını giderek artıran takma tırnaklar pratik olsa da, uzmanlara göre bilinmeyen gizli sağlık riskleri taşıyor.

Dermatolog Dr. Connie Yang, "Sürekli takma tırnak kullanılmasının riskleri arasında, çıkarma işleminden dolayı tırnağın hasar görmesi, yapıştırıcıya veya tırnakların kendisine karşı alerjik reaksiyonlar ve bunları takarken uygun hijyen sağlanmadığı takdirde enfeksiyon riski yer alır" dedi.

İşte tırnaklarınızın bu işlemden dolayı nasıl zararlar göreceğinin detaylı açıklaması...

1. ENFEKSİYON

Dr. Yang, "Takma tırnaklar hasarlı veya kirli tırnaklara uygulanırsa bakteriyel enfeksiyon riski artar. Eğer takma tırnak ile doğal tırnak arasında nem kalırsa, mantar için bir ortam yaratabilir."

"Takma tırnaklar ne kadar güzel olursa olsun, bakteriler için son derece uygun bir ortam sağlar.” dedi.

2. ALERJİK REAKSİYON

Takma tırnaklar, düşmesinin önlenmesi için doğrudan tırnaklara uygulanan yapışkanla sabitlenir, bu da alerjiye sebebiyet verebilir.

Dr. Yang, “Tırnaklarda kullanılan yapıştırıcılara veya malzemelere karşı alerjisi olanlarda, tırnak çevresinde kızarıklık, kaşıntı, şişlik veya döküntü şeklinde kendini gösteren alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Alerjisi olmayan kişilerde bile vücudun yapışkandaki herhangi bir maddeye karşı duyarlı hale gelmesi durumunda zamanla alerji olabilir." dedi.

3. TIRNAK YÜZEYİ KIRILMASI

Birçok kişi, birkaç tanesi düşmeye başladığında yapıştırılmış tırnağı hızla çıkarır ve bu da tırnakların zarar görmesine neden olur.

Dr. Yang, "Travmayı ve doğal tırnağınızdaki hasarı en aza indirmek için, parmaklarınızı aseton veya ılık su ve bulaşık deterjanı karışımında 10-15 dakika bekleterek yapıştırıcının ve tırnağın yumuşayıp gevşemesini öneririm" dedi.

Tırnakların yanlış çıkarılması, tırnak plakalarının yatağından ayrılmasına, tırnakların kırılmaya yatkın, zayıf, kırılgan olmasına ve tırnakların soyulmasına veya kırılmasına neden olabilir.

4. JEL TIRNAK TEHLİKESİ

Faydadan çok zarar getiren bir başka uygulama da, yapıştırıcının UV veya LED lambayla etkinleştirildiği, jelle sertleşen takma tırnaklarıdır.

Bununla birlikte, PopSugar'a göre tırnaklar 30 ila 60 saniyelik belirlenen zaman dilimi boyunca tamamen kurutulmazsa, içinde yer alan kimyasallar tarafından alerjik bir reaksiyon tetiklenebilir.

Uzmanlar, jel tırnakta da çok fazla alerjik reaksiyon riskiyle karşılaştıklarını belirtti.